Menu
exm menu

 

ספרות מקצועית

9 ספרים לקנייה

פיתוח משחקים ביוניטי

יואל טרובק | 07.12.18
פיתוח משחקים ביוניטי

יוניטי החל את דרכו כמנוע פיתוח משחקים חינמי ופתוח לכולם. מאז המנוע התפתח, השתפר והצליח לשמור על נאמנות המפתחים וכיום מדובר במנוע הפופלארי ביותר בעולם ובפער גדול ממתחריו. במאמר זה נלמד אודות היתרונות של מנוע זה ונציג דוגמאות ליכולותיו.מה זה מנוע פיתוח משחקים

מנוע פיתוח משחקים הוא בעצם תוכנה איתה מפתחים משחקים. בעולם קיימים לא מעט מנועי משחקים, וחברות רבות מפתחות מנועי משחקים לצורכיהן. לדוגמא, Rockstar שידועה כמפתחת סדרות המשחקים הפופולריים והמצליחים GTA וRed Dead Redemption. בעלות על מנוע פיתוח משחקים מקל על תהליך הפיתוח ומאפשר למפתחים להתמקד בפיתוח המשחק עצמו ולחסוך זמן יקר הכרוך בעיסוק בהיבטים שמסביב לפרוייקט. חשוב להדגיש שמנוע משחקים לא נועד רק למתכנתים, אלא רלוונטי מאוד גם לגרפיקאים, מוזיקאים, אנימטורים וכמובן גם מעצבי המשחק. בשוק קיימים מנועי פיתוח שונים בעלי יתרונות שונים היעודיים לכל פרוייקט. אז מה מיוחד ביוניטי השומר על מקומו כמנוע פיתוח המשחקים הפופולרי בעולם?

 
נותנים לך תיקח
ראשית, יוניטי הוא מנוע פיתוח משחקים חינמי לשימוש (עד השלב בו מרוויחים סכום מסויים של כסף, ואז יש צורך בתשלום). מדובר באחד המנועים רבי העוצמה הראשונים ששוחררו במודל חינמי. עובדה זו יצרה הזדמנות קורצת ללא מעט מפתחים חדשים שעד היום מנצלים אותה, היות והשימוש בחלק ממנועי המשחקים האחרים בתשלום.

עדכונים מחזוריים
יוניטי מקפידה על התחדשות ומשחררת עדכונים באופן סדיר וקבוע. יצאה טכנולוגיה חדשה לשוק? לדוגמא משקפי מציאות מדומה (משקף ששמים על הפנים ואז חווים את העולם התלת-מימדי בצורה המטמיעה את המשתמש בעולם הוירטואלי ומדמה את המציאות)- אז יוניטי יקדימו וישחררו עדכון שיתמוך בטכנולוגיה ובנוסף יפיצו כלים למפתחים לתמיכה בטכנולוגיה. באופן כללי ניתן לצפות לעדכונים משמעותיים באופן סדיר אחת לשבועיים, או לכל הפחות אחת לחודש וגישה פתוחה לגירסאות עתידיות שעדיין בפיתוח.

קהילה ענקית
נקודה נוספת וחשובה לזכותה של יוניטי היא הקהילה העצומה שצברה. רק בארץ קיימים אלפי מפתחי יוניטי וולכן בפועל יש עם מי להתייעץ ובבוא העת את מי לשאול, למשל קבוצת הפייסבוק של מפתחי היוניטי בארץ. סביר שבעיות בהן נתקלת קרו לאחרים ונפתרו בפורומים השונים. מבחר חברות ישראליות מעסיקות מפתחי יוניטי, או עובדות מול מפתחים עצמאיים. הנה חלק קטן מהחברות בארץ.

2


המנוע ניתן להרחבה


לצד המבחר העצום של הכלים שיוניטי מציעה, ניתן לרכוש, או להוריד הרחבות וכלים חינמיים. חלקם מיועדים לפרוקייקטים מסויימים, כך שבפועל ניתן להתאים הרחבות אלו למטרות ולצורך הפרוייקט. מפתחים מנוסים, אגב,  יכולים לכתוב הרחבות כאלו גם לעצמם ולצורכי אחרים. 
יוניטי קונה הרחבות פופולריות שפותחו עבורה ולעיתים אף כוללת אותן כחלק חינמי ומובנה במנוע עצמו. לדוגמא הרחבה של הנפשה (אנימצייה) לדמויות דו־מימד, כלים לתכנות ויזואלי (תכנות שלא באמצעות כתיבת קוד, אלא על ידי גרירות ובחירות ויזואליות בסגנון Nodes). אז בפועל פיתוחים חיצוניים רלוונטיים תמיד ויוניטי מחזקת נקודות אלו באמצעות תגמול של המפתחים ופעמים רבות אף מגייסת אותם כעובדי חברה.

3

מגוון פלטפורמות וחוויות אינטראקטיביות שונות


הפלטפורמה מאפשרת לפתח מגוון רחב של אפליקציות וחוויות אינטראקטיביות, החל בהדמיות של מבנים, סימולציות צבאיות, משחקים למכשירים ניידים ולמחשב ולמגוון רחב מאוד של פלטפורמות אחרות כמו פלייסטיישן ואקס-בוקס וסוויטצ', משקפי מציאות מדומה ואפילו סרטי אנימצייה. הדברים נכונים גם לשימוש במשחקי דו־מימד ותלת־מימד.

4

שפת תכנות נוחה


יוניטי משתמשת ב-C#  (סי-שראפ) כשפה לתכנות הסקריפטים. מדובר באחת השפות הנוחות בעולם, אם כי לא בהכרח הכי יעילה. אז כאשר יוניטי עצמה בנויה על C++ היעילה והחסכונית, בפועל אנו זוכים לכל הפלוסיםגם יעילות וגם נוחות.


הפופולריות של יוניטי


אוקיי, אז הבנו למה יוניטי פופולרית, אבל בואו נראה עד כמה באמתניתן לסכם זאת במשפט קצר וקולע - כחצי מהמשחקים מפותחים ביוניטי

5

מפתח יוניטי הוא במקום ה-7 בדירוג העבודות שהביקוש אליהן נמצא בצמיחה (Top Emerging Jobs) בארה"ב לשנת 2017, והוא היחידי בראש הרשימה כמנוע פיתוח ייעודי ולא בתפקיד כללי. על פניו מדובר בסנסציה בקנה מידה עולמי.

6

בסקר שנערך בבריטניה בשנת 2014 נקבע שיוניטי הוא המנוע הפופולרי ביותר בשימוש בפער משמעותי מהמתחרים (במקום השני ניצבים מנועים עצמאיים שחברות משחקים בונות לעצמן ובמקום השלישי מנועים שלא היו ברשימה). 

7


Itch.io היא פלטפורמה להפצת משחקים בחינם ובתשלום למפתחי משחקים עצמאייםוהיא שחררה השנה את החלוקה של המנועים השונים שנעשה בהם הכי הרבה שימוש בפיתוח. גם כאן המסקנה החד־משמעית היא שיוניטי הוא המנוע הפופולרי ביותר גם בתחום הזה.

itch.io

יוניטי מחזיקה ברוב המוחלט של חוויות המציאות המדומה והרבודהטכנולוגיות חדשות בתחום המשחקים והסימולציה שמאפשרות מחקר, למידה ומשחק בסביבה תלת-מימדית וירטואלית אינטראקטיבית.

9כמות המשחקים או איכות המשחקים

ביוניטי זה גם וגם. למשל, המשחק הפופולרי ביותר כיום בתחום המציאות המדומה נקרא Beat Saber . המשחק כבש את שוק המציאות המדומה, והוא פותח, כמובן, ביוניטיואם לא די בזה אז כשליש מהמשחקים החינמיים הפופולריים ביותר במובייל נעשו ביוניטי.

11
והשוק עמוס במשחקים פורצי דרך שפותחו ביוניטי. אחד מהם, למשל, הוא Cuphead שרשם הצלחה גדולה לצד ביקורות אוהדות וזכה בלא פחות מ-13 פרסים רשמיים, בעיקר הודות לאנימצייה ולמוזיקה.Firewatch הוא משחק עצמאי נוסף שזכה להצלחה גדולה ובנוסף התכבד ביקורות נלהבות וגרף חמישה פרסים רשמיים.בחרו ביוניטי

במאמר זה התוודענו לפופולאריות של יוניטי ונגענו בחלק מהחוזקות של יוניטי. אם אתם שואפים לפתח משחקים, חוויות אינטראקטיביות, סרטי אנימצייה, או סתם מחפשים מנוע משחקים לפרוייקט הבא- יוניטי הוא כנראה המנוע הראשון שאתם צריכים לחשוב עליו.

 
 
 
 

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:

 • נכתב ע"י
  אינונב – פיתוח בשלושה חלקים
  אינונב – פיתוח בשלושה חלקים
  שנה שלישית: מפבלישר לעבודה עצמאית
  שנה שלישית: מפבלישר לעבודה עצמאית בפרקים הקודמים של הישרדות  בחלק הקודם כתבתי כיצד השנה השנייה החלה באויר פסגות והתדרדרה אל…...
  16.05.2019 | כתב: רוני גריפית
 • נכתב ע"י
  מה חדש בלייטרום גירסה 8.3
  אמש‭ ‬שחררה‭ ‬אדובי‭ ‬עדכון‭ ‬ללייטרום‭ ‬בגירסת‭ ‬הענן‭ ‬ובגירסה‭ ‬הקלאסית‭.‬ כמו‭ ‬תמיד‭ ‬הגירסה החדשה‭ (‬8‭.‬3)‭ ‬כוללת‭ ‬שיפורי‭ ‬ביצועים‭,‬ תיקוני...
  15.05.2019 | כתב: יגאל לוי
 • נכתב ע"י
  לשים את הרגש בצד
  לשים את הרגש בצד
  על ניהול לקוחות מהראש
  אנחנו נוטים לתפוס את עצמנו לרוב כאנשים מחושבים ורציונליים, במיוחד בפן העסקי. אבל הרבה פעמים, מה שמנהל את העסק שלנו…...
  08.05.2019 | כתב: עינת שמשוני
-

שלח לחבר

מלאו את הפרטים הבאים:

May2019OpenDay MentorBanner 1230 300

גללתם פיקסלים! רוצים שוב?

המכללה ממוקמת במתחם הבורסה ברמת גן סמוך ליציאה מתחנת רכבת ת"א מרכז (סבידור).
 • כתובת: ז'בוטינסקי 1, רמת-גן
 • טלפון: 03-5291888 פקס: 03-5290526
 • כתובת לדואר: ת.ד 3625 רמת גן 5213605
 • דוא"ל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 • שעות הפעילות המזכירות:
 • ימים א'-ה' 18:00 - 09:00
 • יום ו' 12:00 - 09:00
 •  
  • This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
בואו נדבר
-

יש לנו עוד כל כך הרבה לספר, ואנחנו לא פחות מרשימים בטלפון ואחד על אחד. מוזמנים להתקשר: 03-5291888 או להשאיר פרטים בטופס

התקשר
בואו נדבר