Menu
exm menu

 

ספרות מקצועית

9 ספרים לקנייה

ערך הזמן או ערך התוצר?

עינת שמשוני | 04.09.18
ערך הזמן או ערך התוצר?

לרוב אחנו מתמחרים את העבודה שלנו על פי הערכה מוקדמת של מספר השעות שהיא תדרוש. אבל מה נותן לשעת עבודה שלנו את הערך שלה ומתי הזמן נעשה פחות רלוונטי?

תרחיש שאני מניחה שרבים מכם נתקלו בו לא פעם ולא פעמיים:
לקוח הזמין מכם עבודה. תמחרתם על בסיס ההנחה שהעבודה תדרוש מכם שלוש שעות והלקוח אישר את הצעת המחיר. אבל כשהתיישבתם לעבוד גילתם שבמקום שלוש שעות, עבדתם רק שעה. אולי כי הייתה לכם הברקה מיוחדת, אולי כי מצאתם די מהר תמונה מושלמת וחסכתם זמן על חיפוש ועיבודי תמונה ואולי משום שלא הערכתם נכון את כמות העבודה.
אז מה עושים עכשיו?
רבים מהמעצבים פשוט יחכו שעתיים נוספות ורק אז ישלחו את העבודה ללקוח. אחרים אפילו יגדילו ראש ויחכו עד ליום שלמחרת.
למה? כי אנחנו לא רוצים שהלקוח יחשוב שזה בא לנו בקלות. אנחנו רוצים שהוא יקבל את הרושם שהזענו בשבילו, שעבדנו קשה כדי להצדיק את המחיר שהוא משלם לנו. אנחנו נותנים משקל גדול מאוד לערך הזמן וזה בסדר, אלא שצורת חשיבה שכזו שוכחת לפעמים לקחת בחשבון את הערך המוסף.

018


מה בין ערך זמן לערך מוסף?


זמן הוא דבר מדיד, קבוע ואחיד. שעה שלי אורכת 60 דקות בדיוק כמו שעה של מהנדס תוכנה במייקרוסופט וכמו שעה של קופאית בשופרסל. אם הכלכלה שלנו הייתה מתקיימת רק לפי מדד הזמן, אפשר היה לצפות שהשכר שלי היה זהה לזה של המהנדס ולזה של הקופאית, אבל הוא לא. כי הזמן שלנו טעון בערך נוסף - מה אני עושה עם השעה שלי ומה הערך של הדבר הזה.
שיטת התמחור השעתי היא שיטה יעילה ונפוצה כי היא נעזרת בכלי מדיד – הזמן, אבל חשוב לזכור שהזמן הוא רק סוג של עוגן או תבנית, הוא לא מה שנותן את הערך למוצר שלנו. כשאנחנו נתקלים בלוגו טוב, זה ממש לא מעניין אותנו עם המעצב שיצר אותו עבד עליו חודשיים, או עשר דקות.
כשאנחנו משהים עבודה ומנסים ליצור מראית עין של שעות עבודה מרובות, אנחנו מייחסים חשיבות גדולה יותר לתבנית ושוכחים שהערך האמיתי הוא בתוכן שיוצקים לתוכה.
עובד ותיק יקבל שכר שעתי גבוה יותר מעובד מתחיל וזאת משום שהוא עושה את העבודה בצורה יעילה ומהירה יותר. יותר תפוקה בפחות זמן = יותר ערך.
אם סיימתי עבודה מהר יותר זה לא מפחית מהערך שלה, אלא בדיוק להיפך. אם אני בוחרת להשהות שליחת עבודה, אני מסתירה מהלקוח את הערך המוסף הזה.

017


ואם הלקוח לא מכיר בערך?

הרי כולנו מכירים את זה. לקוח מקבל עבודה מוכנה תוך חצי שעה ושואל "למה כזה מחיר? עבדת רק חצי שעה"
שאלות כאלו יכולות לערער את הביטחון. הן נתפסות כפגיעה בלגיטימיות התמחור שלנו וזלזול בידע, בכישרון ובמקצועיות העבודה. במילים אחרות – הערות כאלו באות ממקום שמתעלם מהערך המוסף שאנחנו יוצקים לתוך תבניות הזמן שלנו.
אז מה נעשה מול לקוח שלא מכיר בערך? נערוך לו היכרות.
העבודה שתמחרתי לפי שלוש שעות עבודה אכן אמורה לדרוש שלוש שעות ואף יותר. אלא שאני, בזכות הניסיון, הכישרון, היכולות ובמקצועיות שלי, עשיתי אותה בחצי שעה. כל אדם שהוא פחות מנוסה, מוכשר ומקצועי ממני, היה עושה את העבודה הזו בזמן רב יותר.
וזה לא שלזמן אין שום ערך בפני עצמו. כמובן שגם לזמן יש ערך. עכשיו בואו נחזיר את הכדור למגרש של הלקוח ונשאל אותו - כמה שווה הזמן שלך? הזמן שלך יקר והנה, חסכתי לך אותו על ידי כך שסיפקתי לך עבודה איכותית במהירות.


016

עינת א. שמשוני | סטודיו געש
https://www.s-gaash.com/blog 
 
 
 

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:

-

שלח לחבר

מלאו את הפרטים הבאים:

גללתם פיקסלים! רוצים שוב?

המכללה ממוקמת במתחם הבורסה ברמת גן סמוך ליציאה מתחנת רכבת ת"א מרכז (סבידור).
  • כתובת: ז'בוטינסקי 1, רמת-גן
  • טלפון: 03-5291888 פקס: 03-5290526
  • כתובת לדואר: ת.ד 3625 רמת גן 5213605
  • דוא"ל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • שעות הפעילות המזכירות:
  • ימים א'-ה' 18:00 - 09:00
  • יום ו' 12:00 - 09:00
  •  
    • This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
להשארת פרטים
-

חייגו 03-5291888 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

התקשר
להשארת פרטים