Menu
exm menu

 

ספרות מקצועית

9 ספרים לקנייה

11 עטיפות אלבומים מעוררות השראה

צורי שמר | 11.03.18
11 עטיפות אלבומים מעוררות השראה

פעם היו מאזינים למוסיקה שהייתה מוטבעת על דיסקיות ויניל גדולות. האריזות של הדיסקיות היוו קנבס זמין שצריך היה למלא. חלק בחרו בדרך הקלה שכללה צילום של האמן המדובר וחלק שקעו בהפקה מורכבת ויקרה ליצירת עטיפה שהיא אמירה אמנותית המשלימה את האלבום המדובר.
בין לבין, הנה כמה סיפורים מעוררי השראה על חלק מהעטיפות הללו
.

The Who | Who's Next (1971) .1

להקת המי כקבוצת צעירים מורדים, שגם על הבמה לא היססו לנקוט בצעדים פרובוקטיבים, נאלצו להתמודד כאן עם בעיה לא פשוטה. חלק מהחברים התקשו להשתין על עמוד הבטון, המסמל את הממסד הבריטי השמרני. מפיקי הצילום נאלצו לאלתר ולדמות את סימני הפעולה בעזרת התזת מי גשם מפחית.

Whos Next

Led Zeppelin | Houses of the Holy (1973) .2

המגלומניה שמאחורי כמה מיצירות המופת של הרוק באה לידי ביטוי גם ביצירת עטיפת האלבום הזה. ג'ימי פייג' סירב לתת בריף למעצב העטיפה ולא נידב שום פרט על האלבום הקרב. ההנחיה היחידה שקיבל המעצב הייתה "אתה יודע איזה סוג להקה אנחנו. תביא סקיצה בעוד שלושה שבועות״. ההשראה לעטיפה היא סצנת הסיום של "קץ הילדות" של ארתור סי קלארק. נציגי המין האנושי מפלסים דרך לקראת סערת אש גדולה. במשך שבוע שלם התכנס צוות ההפקה בשעה 4 בבוקר באתר "מדרגות הענקים“, על חוף ים קפוא בצפון אירלנד. שני ילדים ושני מבוגרים נצבעו בתרסיס כסוף מכף רגל עד ראש וזחלו על האבנים הקרות אל עבר הזריחה. בחלק מהמדינות כוסו הישבנים החשופים בחבק ניר עם הדפס שם האלבום.

Led Zeppelin


Pink Floyd | The Dark Side of The Moon (1973) 

אחת העטיפות המפורסמות ביותר היא זו החובקת את אלבום המופת של הפינק פלויד: הצד האפל של הירח. חברי הלהקה מאסו בעיצובים הרגילים שכללו צילומים של חברי הלהקה וביקשו מחברת העיצוב Hipgnosis משהו מתוחכם יותר. המעצב, סטורם ת'ורגסון ניסה להביע את המורכבות של היצירה, הנובעת מהניקיון של הצליל. צורת המשולש מסמל את השאפתנות להצליח, אלמנט שרוג'ר ווטרס ביקש להטמיע בעטיפה. אך מעבר לכל, היא מסמלת הימור נועז שהצליח. התוצאה הסופית, לדברי ת'ורגסון, יכולה הייתה להיות אילוסטרציה בנאלית או איור גאוני.

Dark Side of the moon

The Beatles | Rubber Soul (1965) .4

כמו הרבה מההמצאות הגדולות, גם יצירות אמנות יכולות להיות תוצאה של תאונה. במקרה של ארבעת המופלאים, עטיפת האלבום הזה כללה צילום שגרתי, כמקובל באותה התקופה. מעצב האלבום ישב עם חברי הלהקה והציג בפניהם את האפשרויות, כשהוא מקרין את התמונות על לוח קרטון. במהלך ההצגה, נפל הקרטון, והתמונה שהוקרנה עליו התעוותה במין פרספקטיבה מוזרה. חברי הלהקה החליטו מיד שזה מה שהם רוצים על העטיפה.

The Beatles Rubber SoulSupertramp | Breakfast in America (1979) .5

כמו להקות בריטיות אחרות, גם סופרטראמפ ביקשה לכבוש את אמריקה. הנחיתה בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות מגולמת כאן באייקונים הבולטים ביותר של תרבות הצריכה האמריקאית. פסל החירות, ניו יורק ואוכל. מלצרית מלאה וחייכנית בדמות פסל החירות וגורדי השחקים של מנהטן בצורת כלי אוכל מתמצתים את תרבות השפע הזללנית של אמריקה. הכוונה הראשונית הייתה להשתמש במלצרית ייצוגית יותר, אבל הלהקה העדיפה דמות אמהית ומחבקת.

SupertrampCyndi Lauper | She's So Unusual (1983) .6

שנות השמונים התאפיינו בצבעוניות מודגשת, אקסטרווגנטיות בוטה וטעם איום ונורא בלבוש ותספורות. בסביבה הזו סינדי לאופר היא מדגם מייצג. לאלבום הבכורה שלה היא ביקשה עטיפה מעניינת שתכלול קירות מתפוררים וצבע מתקלף. על רקע שיכון נטוש בקוני איילנד, הצלמת אנני לייבוביץ' הצליחה לקלוט את האישיות המבעבעת של סינדי, כשהיא רוקדת יחפה לצלילי מוזיקה שהושמעה מרדיוטייפ גדול, ולבושה שמלת וינטג' לוהטת (סינדי, לא אנני).

Shes So Unusual


Radiohead | OK Computer (1997) .7

שנות התשעים המנוכרות היוו קרקע פורייה ללהקות דיכאון שנונות כמו רדיוהד. העטיפה של האלבום מייצגת את הזיוף והניכור בחברה האנושית. מישהו שמעמיד פני נחמד, רק כדי למכור לך משהו שאתה לא ממש צריך. כך לדברי סולן הלהקה טום יורק. שם האלבום הגיע מיפן, שם עמד כרוז בכניסה לחנות וצעק בקול ׳OK Computer׳, כשקהל הלקוחות מצטרף אליו בקריאות קצובות.

Radiohead


Patti Smith’s | Horses (1975) .8

לפעמים עיצוב פשוט נושא בחובו קסם גדול. פטי סמית והצלם רוברט מייפלת'ורפ הכירו בסוף שנות ה-60. הם הפכו לזוג ולאחר שנפרדו נשארו שותפים אמנותיים. העטיפה המהפנטת של אלבום הבכורה שלה מציגה פורטרט שצילם רוברט. כשראיתי את הצילום הזה נאלמתי דום. אומרת פטי, ראיתי שם את שנינו. רוברט רק ביקש ממנה שתלבש חולצה לבנה נקיה. את התדמית האנדרוגנית היא השלימה עם ג'קט ומכנסיים מחוייטות. סשן הצילום כלל שנים-עשר צילומים, כשבצילום השמיני רוברט כבר ידע שיש לו את זה.

Patti Smiths Horses


Grace Jones | Island Life (1985) .9

שלוש שנים לפני המפץ הגדול שהתרחש עם יציאת Adobe Photoshop יצא אלבום האוסף של גרייס ג'ונס עם אחת העטיפות המתחוכמות לאותה התקופה. העטיפה הציגה את ג'ונס בלבוש מינימלי, עם עור משוח בשמן, מדגמנת תנוחה בלתי אפשרית. הצילום הורכב מכמה צילומים שצולמו מזוויות שונות ואז הורכבו ידנית ושולבו באיור. בן זוגה של ג'ונס, הצלם-אומן Jean-Paul Goude מספר כי חתך את צילומי איברי גופה, האריך את רגליה ושינה את תנוחת גופה.

Grace Jones

Grace Process
       הקולאז‘ בתהליך העבודה


10. יהודה פוליקר | אפר ואבק (1988)

לנו די ברור ההקשר של רכבות ואלבום השואה המופתי של פוליקר, אבל בעת הפקת האלבום הייתה התלבטות גדולה בנוגע לעיצוב העטיפה. נבדקו שילובים שונים בין צילומים נוגים של פוליקר ותמונות מטושטשות של רכבות. ואז, כמו באגדות, ביקור בביתה של דלית עופר, עורכת בגלי צה"ל והמניע ליצירת האלבום, הביא את התשובה. הצלם מיכה קירשנר, בן זוגה דאז של עופר, ניגש למדף הספרים ושלף צילום של צלם צ'כי בשם יאן סאודק. יהודה פוליקר ויעקב גלעד הביטו בצילום וידעו שזהו זה.. 

Poliker


The Velvet Underground & Nico (1967) .11

ולקינוח פרי. עטיפת אלבום הבכורה של להקת Velvet Underground נהנתה ממגע ידו של אנדי וורהול, שכמובן הפך את עטיפת האלבום הנהדר הזה לסיוט הפקתי. אנדי וורהול יצר מיצג רב שכבתי שאיפשר לקלף הדפס של בננה צהובה בכדי לגלות פרי ורוד מתחתיו. עשרות פועלים נאלצו לצלוף ולהדביק אלפי בננות במדוייק על ההדפסים הוורודים. עם הצלחת האלבום, הופסקה ההפקה הרב שכבתית וחברת התקליטים הסתפקה בהדפס רגיל של הבננה.

velvet underground

 

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:

 • נכתב ע"י
  10 טיפים לשימוש במלל בפוטושופ
  ב-20 השנים הראשונות לקיומה של פוטושופ, אגף הטיפול במלל בתוכנה נדחק לקרן זוית ומרבית המשתמשים השתמשו בכלי המלל בעיקר ליצירת…...
  10.12.2018 | כתב: יגאל לוי
 • נכתב ע"י
  פיתוח משחקים ביוניטי
  יוניטי החל את דרכו כמנוע פיתוח משחקים חינמי ופתוח לכולם. מאז המנוע התפתח, השתפר והצליח לשמור על נאמנות המפתחים וכיום…...
  07.12.2018 | כתב: יואל טרובק
 • נכתב ע"י
  True Layer Duplicator
  True Layer Duplicator
  תוסף במתנה!
  כל אפטריסט, בשלב כזה או אחר, מצא את עצמו מתמודד עם המטלה של שכפול היררכית קומפוזיציה. מטלה שלא די בכך…... להמשך הקריאה >
  30.11.2018 | כתב: לירן טביב
-

שלח לחבר

מלאו את הפרטים הבאים:

OpenDay 26.12.18MentorBanner 1230 300

גללתם פיקסלים! רוצים שוב?

המכללה ממוקמת במתחם הבורסה ברמת גן סמוך ליציאה מתחנת רכבת ת"א מרכז (סבידור).
 • כתובת: ז'בוטינסקי 1, רמת-גן
 • טלפון: 03-5291888 פקס: 03-5290526
 • כתובת לדואר: ת.ד 3625 רמת גן 5213605
 • דוא"ל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 • שעות הפעילות המזכירות:
 • ימים א'-ה' 18:00 - 09:00
 • יום ו' 12:00 - 09:00
 •  
  • This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
להשארת פרטים
-

חייגו 03-5291888 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

התקשר
להשארת פרטים