Menu
exm menu

 

ספרות מקצועית

9 ספרים לקנייה

הירוק היום ירוק מאוד

צורי שמר | 22.03.18
הירוק היום ירוק מאוד

אנחנו חיים בעולם צבעוני. מסתבר שלצבעים וגוונים יש השפעה לא מבוטלת על הלך מחשבתנו וההחלטות שאנחנו עושים. מחקר שנעשה ב-2006 באוניברסיטת ויניפג, קנדה מגלה שגוונים מהווים חלק משמעותי בתהליך קבלת ההחלטות שלנו. יתר על כן, הם משפיעים על תפיסת המציאות שלנו, על רגשותינו ואפילו על הטעמים שאנחנו חווים. כל מי שמעצב חייב להיות מודע להשפעות אלו ולהתאים את העיצוב לקהל היעד שלו. אז ליקטנו עבורכם כמה נתונים שיעזרו לכם להתמצא במבוך הצבעוני.

 

לכל גוון יש שם, או כמה


תראו לכל ילד טבלת צבעים ותקבלו את אותם השמות המקובלים: חום, ירוק, תכלת, סגול. תנו לאנשי שיווק את אותה הטבלה ותקבלו קשת שלמה של כינויים ותוויות: קפה מוקה, אחו רענן, השמיים הם הגבול, פגישה רומנטית בסן ז'רמיין. מחקרים רבים עקבו אחר ההעדפות שלנו בכל הקשור לגוונים והשמות שבהם הם נקראים. מסתבר שאנשים מחבבים ומעדיפים מוצרים שגווניהם נקראים בשמות ידידותיים, יותר מאשר התגיות המקובלות. יתר על כן, שמות יצירתיים, עד כדי לא הגיוניים בעליל, אפילו נתפסים כמושכים עוד יותר. לדוגמה, לכו לביקור קצר במחלקת הקוסמטיקה והציצו למגירת השפתונים. שם יתגלו לכם שמות כמו דובדבן נצחי, בורגונדי מסמיק, סגול כל היום, וורוד מחשמל, התנגשות חימר (נשבע לכם שאלו שמות אמתיים)
 


גוונים מובילים – תיק אישי

אדום
גוון דומיננטי ואנרגטי שמתקשר עם הדחפים הבסיסיים ביותר. סכנה, תשוקה, מידיות, הישרדות. אדום מקושר לפעולה פיזית וזהו גוון שמושך מיד את תשומת ליבו של המתבונן.

Red

ורוד
הבן־דוד המרוכך של הצבע האדום מציע רגש חם של אהבה מחבקת ללא תנאים. זהו צבע של חמלה ורכות, אמפתיה ורגישות. חוסר האנרגיה שלו יכול להיתפס כחולשה והוא מתקשר גם עם חוסר ישע כמו תינוקות ואנשים חולים. בתי כלא ומוסדות סגורים צובעים מחלקות קשות במיוחד בגווני ורוד. הוכח שגוונים אלה מרגיעים את הדיירים.

Pink

צהוב
צהוב הוא גוון אופטימי. לא סתם סמיילי הוא צהוב. תחשבו פיקאצ‘ו, או פאקמן. הצהוב נתפס כצבע ידידותי, צעיר וקופצני. הוא מאוד ברור וקל להבחין בו, וזה גם אחד הצבעים הראשונים שתינוקות מזהים. צהוב עז יכול לעורר תחושת בחילה וכן משרה תחושה מטרידה. לא מומלץ לצבוע בצהוב את קירות חדר השינה שלכם.

Yellow

כתום
שילוב מלבב של האדום האנרגטי והצהוב הידידותי מביא לצבע שמשרה אווירה נוחה ובטוחה. הוא מבטיח מקום מקלט, אוכל והגנה. מחקרים מראים ששילובים של צהוב ואדום מהווים מעוררי תיאבון.

Orange

סגול
איכשהו הסגול נקשר לנושאים רוחניים, יצירה ודמיון. שילוב הניגודים של האדום האנרגטי והכחול המרגיע מביא לאיזון רגשי ופיזי. הסגול מקושר לפינוקים, יוקרה, מיסטיקה וקסמים. הסגול מביא לתמהיל חמקמק של רוגע וגירוי. יש להשתמש בו בתבונה כי הוא עלול לגרום להסחת דעת. בימים אחרים הפקת הפיגמנט הסגול הייתה כה יקרה, עד כי רק קיסרים ומשפחות מלוכה יכלו להרשותו לעצמם.

Violet

ירוק
צבע נפוץ מאוד בטבע ולכן מתקשר אצלנו עם אלמנטים טבעיים, אורגנים, נקיים והרמוניים. בסביבה צחיחה ירוק הוא תמיד סמל לחיים, בריאות, תקווה לצמיחה ופוריות.

Green

כחול
הזוכה הסדרתי בסקרי דעת קהל כצבע החביב עלינו. כחול הוא צבע מרגיע. נסו לשכב על הגב ולהביט בשמיים נקיים מעננים. הכחול מעורר אצלנו תגובה רגשית לעומת האדום שמעיר תגובה פיזית. במקביל יש בו תחושה של ריחוק וקרירות. צבע כחול ממתן את קוצר הרוח במצבי המתנה.

Blue

חום
זהו צבע האדמה. עד לאמצע המאה הקודמת ציירים השתמשו בפיגמנט חום שייוצר ממומיות מצריות טחונות. הצבע החום נקשר מיד עם משהו שנותן לנו יציבות, תמיכה, בסיס,ביטחון והגנה פיזית. למרות שאיננו צבע מושך במיוחד, הוא משרה רוגע וביטחון. הצבע יכול להיתפס כצבע משעמם, בזכות העובדה שהוא מסמל את הביטחון שבשמרנות. קפה נתפס כטעים יותר אם תלגמו אותו מספלים בצבע חום.

Brown

שחור
מעבר להקשרים המורבידיים שלו בתרבות המערבית, השחור דווקא מסמל תחכום ויוקרה. רצינות, שליטה ועצמאות הם עוד הקשרים לצבע הכבד הזה. מדובר בצבע חזק שמאוד קל להבחנה ובעל השפעה רבה על כל סביבה בה הוא נמצא.

Black

לבן
שילוב של כל הצבעים מביא את הלבן לרמת בהירות מירבית. הלבן מסמל ניקיון, זכות, טוהר וקדושה. הוא יכול לסמל התחלות חדשות, אבל גם קור וריקנות משעממת.

Whiteקשר האסוציאציות


למה בתי מרקחת וחברות תרופות מתהדרות בסכמות גוונים ירוקות? למה בנקים נוטים למיתוג כחול? איך אנחנו מפרשים את הגוונים שאנחנו רואים? ובכן זה לא מקרי. למרות שלכל אחד יש הקשרים אישיים לגוונים שונים, יש כמה מוסכמות שהתבססו במהלך האבולוציה האנושית וההתפתחות של התרבויות. אפילו טעמים מקושרים לגוונים. כך שחור וסגול מקושרים לטעם מריר, לבן מסמל מליחות, ירוק וצהוב קשורים לחמיצות והמתוק הוא נחלתם של האדום והוורוד.

Colors Bars


אוהבת – לא אוהבת


לשמחת הדוגלים בשוויון מגדרי, גם נשים וגם גברים הכי מחבבים את הגוון הכחול, אך גברים מחבבים אותו יותר. הצבעים הכי פחות פופולריים הם חום, לפי הגברים, וכתום, על פי הנשים. הגוונים הפחות פופולריים לרוב נתפסים כגוונים זולים ופשוטים. גברים נוטים לחבב צבעי בסיס נקיים ועזים או גוונים בתוספת שחור. הנשים לרוב תעדפנה צבעים רכים ופסטלים או גוונים בתוספת לבן. גברים אוהבים גוונים חסרי צבע, לא סתם (על פי פורבס) גווני המכוניות הפופולריים ביותר הם לבן, שחור, כסוף ואפור. כולם מעדיפים גוונים קרים על אלו החמים. הנשים יותר. הצבע הירוק חביב יותר על הצעירים בעוד המבוגרים יעדיפו את הסגול. עובדה ידועה היא שנשים מסוגלות להבחין ביותר גווני ביניים (ולא רק אפורים) מאשר גברים.

לסיכום, נאמר שלמרות טעם אישי והעדפות אינדיבידואליות, ולמרות שנדמה לנו כי ההחלטות שלנו מבוססות על תהליך רציונלי מוגדר ומחושב, עדיין ישנן מוסכמות תרבותיות והשפעות פסיכולוגיות על ההעדפות שלנו והמניעים לפעולה שגורמים לנו לרכוש מוצר, או ללחוץ על כפתור, או להעדיף מותג זה או אחר.
 

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:

-

שלח לחבר

מלאו את הפרטים הבאים:

גללתם פיקסלים! רוצים שוב?

המכללה ממוקמת במתחם הבורסה ברמת גן סמוך ליציאה מתחנת רכבת ת"א מרכז (סבידור).
  • כתובת: ז'בוטינסקי 1, רמת-גן
  • טלפון: 03-5291888 פקס: 03-5290526
  • כתובת לדואר: ת.ד 3625 רמת גן 5213605
  • דוא"ל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • שעות הפעילות המזכירות:
  • ימים א'-ה' 18:00 - 09:00
  • יום ו' 12:00 - 09:00
  •  
    • This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
להשארת פרטים
-

חייגו 03-5291888 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

התקשר
להשארת פרטים