exm menu

 

exm menu

 

Premiere Rush – הכלי המוביל לעריכה מהירה

מיכל וינס | 03.07.2022

מלבד תוכנת Premiere Rush מבית adobe – יש מחסור רציני בכלי ״עריכה מהירה״ זמינים ואיכותיים כמותה. לאחרונה שינתה adobe את התנאים לרישיון של תוכנת Premiere Rush ופתחה אותה לכולם לשימוש חופשי ובמקביל חיזקה ושיפרה את יכולותיה.
במאמר זה אסקור את התוכנה, אמנה את החסרונות והיתרונות שהיא מציעה מול החלופות השונות ואסביר מדוע יש צורך בכלי כזה ומה מבדל אותו מהמתחרים

לקהל הביתי, למשתמשים חובבים, או אפילו למקצוענים שונים שאינם עוסקים בעריכה כמקצוע, יש צורך בכלי שמאפשר עריכה מהירה ופשוטה של סרטוני וידאו. הרעיון הוא לתת מענה לצלמים למשל, שמעוניינים בעריכה ושיתוף מהיר של סרטונים עם מראה מהוקצע – מבלי להיכנס עמוק מידי לרזי עולם עריכת הוידאו. 

אני משייכת כלים כאלה ל״רמת ביניים״ – קצת מעל כלים סטנדרטיים לבניית מצגות – אך מתחת לכלים מקצועיים כמו Premiere Pro. כאלה שיאפשרו תוצר עם מראה מקצועי מבלי להסתבך בעריכה מורכבת מידי. 

כלי ״עריכה מהירה״ כאלה זמינים בשוק כבר שנים רבות, ובשנים האחרונות adobe סיפקה כלי שכזה שנחשב עדיין כאחד הנוחים ביותר – Premiere Rush. מוצר זה מיועד בדיוק לפלח השוק שהזכרתי, ועובד הן על המחשב (סביבת חלונות וסביבת מק) והן על מחשבי לוח (טאבלטים) וטלפונים חכמים – כך שהוא מאפשר נגישות נוחה ומהירה לכמות גדולה של משתמשים על כלל הפלטפורמות. 

הייחוד הנוסף שלו הוא התבססות על ה״אחים הגדולים והמקצועיים״ מבית adobe – Premiere Pro, לייטרום, ופוטושופ. חלק מהכלים מזכירים מאוד כלים מהתוכנות הכי מקצועיות של adobe – אך ללא רמת המורכבות הנדרשת מהמשתמש ותוך שימוש בתבניות מוכנות הניתנות לעריכה מהירה. Premiere Rush מאפשרת עריכה זריזה ברמת דיוק יפה, הוספת מעברים, אפקטים ותיקוני צבע, עריכת אודיו והוספת כתוביות / פתיחים, סגירים ועוד. בנוסף היא מאפשרת שיתוף מהיר של החומר במרבית הרשתות החברתיות ישירות מהאפליקציה.

מאמר המציג את התוכנה בקישור זה.

ניתוח מהיר של Premiere Rush

להלן סקירה זריזה של תכונותיה השונות, יתרונות / חסרונות ושאר ירקות:

יתרונות

 • עובדת על מרבית הפלטפורמות – מחשבים (סביבת חלונות וסביבת מק), טאבלטים וטלפונים חכמים (אנדרואיד ו-Apple).
 • ידידותית ונוחה ומספקת תוצאות מהירות.
 • מבוססת על כלים מקצועיים מהתוכנות ה״גדולות״ יותר של adobe.
 • מאפשרת שימוש בתבניות עבור שימושים שונים וכן בתכנים מוכנים.
 • מאפשרת עריכה, תיקוני צבע, עריכת אודיו, הוספת מעברים ואפקטים, הוספת מלל.
 • מאפשרת שיתוף מהיר ברשתות חברתיות.
 • מאפשרת עבודה ללא חיבור לאינטרנט (אך יש צורך בחיבור כזה בהתחברות הראשונית לתוכנה וכמובן עבור שיתוף בסוף העריכה).
 • ניתן להמשיך עבודה מורכבת יותר על הפרוייקט בPremiere Pro-.
 • ניתנת להתקנה בגירסה חינמית כחלק מ״תוכנית למתחילים״ של adobe (הרחבה בהמשך).
 • בגירסה למכשירים ניידים ניתן להשתמש בתכנים שצולמו במכשיר עצמו ואף לצלם ישירות אל תוך האפליקציה.

חסרונות

 • הגירסה החינמית אינה מאפשרת סינכרון בין מכשירים (הרחבה בהמשך).

קהל יעד

 • חובבים.
 • מקצוענים מתחומים שונים.
 • מקצוענים שמחפשים כלי מהיר ליצירת ״טיוטות״.

סרטון היכרות עם התוכנה:

הגירסה החינמית

החל מסוף 2021, adobe מאפשרת הורדה והתקנה חופשית של Premiere Rush למשתמשים חדשים כחלק מה״תוכנית למתחילים״. ניתן להורידה למחשב או למכשירים ניידים שונים מחנויות האפליקציות. ניתן להשתמש בה לאחר הרשמה חינמית ויצירת Adobe ID (חשבון משתמש ב-adobe המבוסס על כתובת דוא״ל וסיסמה). ניתן גם להירשם בעזרת נתוני משתמש של Google, Apple או Facebook. כאמור, ניתן ליצור ולשתף בעזרתה סרטונים באורך ובכמות בלתי מוגבלת, ללא סימני מים וללא הגבלת זמן. 

הגירסה החינמית מוגבלת קלות בכך שאינה כוללת חלק מהכלים המתקדמים יותר – כמו כלי עריכת אודיו מתקדמים, כלי התאמת גודל (Auto Reframe), יhצוא ברזולוציית 4k, אפשרויות שיתוף מתקדמות ושימוש בתכני פרימיום (אלה זמינים בגירסאות בתשלום כמובן). 

בנוסף היא איננה מאפשרת סינכרון בין מכשירים, כך שהפרוייקט נשאר על המכשיר עליו התחלתם אותו ולא ניתן להתחיל בטאבלט ולהמשיך, למשל, במחשב (מדובר באפשרות נוחה שקיימת בגירסאות בתשלום בלבד). למרות המגבלות שהוזכרו לעיל מדובר בכלי איכותי עם אפשרויות מרשימות, כזה שנחשב ל״freemium“ (חיבור בין חינמי ופרימיום).

הגירסה החינמית למחשב מחייבת מחשב העונה לדרישות המינימום של adobe – מערכת הפעלה חלונות 10 גירסת 64 ביט / מערכת הפעלה Apple גירסה 10.4 ומעלה, ודרישות שונות נוספות שניתן למצוא בקישור הזה.

תוספות שוות לגירסה החינמית

הגירסה החינמית של Premiere Rush כוללת בין השאר 2GB של אחסון ענן לפרוייקטים השונים, ומאחר והיא חלק מה״תוכנית למתחילים״ של adobe – נכללים בה גם: 

 • גופני adobe בחינם (מעל 1000 גופנים לשימוש)
 • מעל 3000 תכנים שונים לשימוש מהספריות של Creative Cloud
 • גישה למעל מיליון תמונות מהמאגר adobe Stock Photos
 • גירסאות המתחילים לתוכנות Creative Cloud Express, Adobe Bridge, Adobe XD ועוד.

ניתן למצוא סרטוני הדרכה חינמיים לשימוש מהיר בתוכנה בעמוד יעודי באתר adobe.

ממשק המשתמש של Premiere Rush בגירסה השולחנית

לגבי רשיונות בתשלום

בכל שלב ניתן לשדרג מהגירסה החינמית לרשיון בתשלום ולחבילה אחרת, וכיום זמינים לשידרוג מספר סוגי רשיונות בתשלום:

 • רשיון פרימיום למכשירים ניידים – הרשיון מספק גישה לכל תכני הפרימיום בתוכנה על מכשירים ניידים (טאבלטים וטלפונים חכמים), וכן מאפשר סינכרון בין מכשירים ניידים, 100GB אחסון ענן, גישה לכל הגופנים של adobe ולאדובי פורטפוליו.
 • תוכנית Creative Cloud אקספרס – הרשיון מספק גישה לכל מה שצוין ברישיון הפרימיום, כולל עבור התוכנה למחשב ולא רק למכשירים הניידים, וכולל סינכרון של הפרויקטים בין מכשירים ניידים ומחשב.
 • רשיון Premiere Pro כתוכנה יחידה – מי שרוכש את Premiere Pro (התוכנה המקצועית לעריכת וידאו) ברשיון של תוכנה יחידה, מקבל יחד איתה את כל מה שנכלל בתוכנית האקספרס, כולל האפשרות לייבא אל Premiere Pro פרוייקטים של Premiere Rush ולהמשיך אותם בעזרת הכלים המתקדמים יותר של Premiere Pro.
 • רשיון לכל תוכנות adobe – ברשיון לכל תוכנות adobe נכללים כל הכלים החינמיים וביניהם כמובן גם Premiere Rush. 
 • לגבי הרשיון של ה״חבילה לצלמים״ – מאחר והתנאים שונו לאחרונה, מי שבידו רשיון ל״חבילה לצלמים״ שנרכש לפני 26 באוקטובר 2021 יכול להוריד את Premiere Rush בגירסת הפרימיום למחשב ולמכשירים ניידים בחינם. מי שרכש ״חבילה לצלמים״ מאוחרת יותר יכול להוריד בחינם את גירסת המתחילים (המוגבלת קלות) של Premiere Rush למחשב ולמכשירים הניידים. 

 השוואה בין מחירי התוכניות השונות ניתן למצוא כאן.

במידה ואתם מעוניינים בשדרוג הרשיון, ניתן לבצע זאת ישירות מהתוכנה (לרוב מדובר בכפתור הגדרות שנראה כמו גלגל שיניים ושם נמצאות גם הגדרות הרשיון והאפשרות לשדרג).

כמובן שניתן גם ״לשנמך״ חזרה לרשיון חינמי באותו האופן.

חלופות שונות 

החלופות השונות בשוק נותנות לרוב מענה חלקי בלבד, מאחר ואינן ממלאות אחר כל התנאים שהוזכרו פה ל״עריכה מהירה״ שכזו, או אינן נחשבות לכלי ב״רמת ביניים״. הנה מספר אפשרויות אחרות בהשוואה לPremiere Rush:

פילמורה GO – תוכנה לעריכה על טלפונים חכמים ב״רמת ביניים״. ניתנת להורדה מחנויות האפליקציות של גוגל או אפל. ההורדה היא של גירסת ניסיון לשלושה ימים שאחריה יש לרכוש את התוכנה. ניתן לקרוא עליה ולהורידה גם מכאן. 

גירסת הניסיון כוללת תכונות רבות שקיימות בPremiere Rush – עריכה זריזה של סרטונים מחומרי גלם שנמצאים על המכשיר, עריכת אודיו, הוספת מעברים ואפקטים שונים, הוספת מלל וכו׳. כל התכונות של הגירסה המלאה זמינות בגירסת הניסיון אך בשמירה של הסרטונים המוגמרים מופיע סימן מים. ישנן מספר הגבלות נוספות ושינויים קלים בין הגירסה לאייפון לבין הגירסה למכשירי אנדרואיד.

InShot – תוכנה לעריכה על טלפונים חכמים ב״רמת ביניים״. ניתן להורידה מחנויות האפליקציות של אפל או גוגל, וניתן לקרוא או להוריד אותה גם כאן.

היא אמנם חינמית אבל מוגבלת הרבה יותר מבחינת האפשרויות השונות לעריכה ולשיתוף, וכמובן שגם היא כוללת סימן מים.

Kinemaster – האפליקציה החלופית הכי טובה לעריכה על מכשיר נייד. היא חינמית וכוללת אפשרויות רבות מאוד ומגוונות. הזכרתי אותה במאמרים קודמים, אך למעשה היא קצת מעבר ל״רמת ביניים״ ולכן יש לה עקומת למידה גבוהה יותר. ניתן למצוא אותה בחנויות האפליקציות של אפל וגוגל או כאן.

למחשב לא מצאתי חלופות הולמות רבות. ישנה פילמורה החמודה בגירסה למחשב, שעלותה די גבוהה בהתחשב בכך שהיא קצת מעל ל״רמת ביניים״.  וישנה Shotcut החינמית שהיא תוכנה טובה מאוד בקוד פתוח (חינמית) וגם היא נחשבת למעט מורכבת יותר מ״רמת ביניים״.

  

 • כל הכלים שהוזכרו פה אינם קיימים בגירסאות זהות ומתממשקות בין מחשב למכשירים ניידים (kinemaster מפתחים גירסה למחשב אבל היא עדיין בחיתולים וקיימת בינתים בצורה ראשונית בלבד למערכת חלונות בלבד). 
 • כל הכלים שהוזכרו פחות ידידותיים מPremiere Rush. 
 • רובם בתשלום.
 • רובם כוללים מיני הגבלות (סימני מים, הגבלות על רזולוציית יצוא, משך זמן ועוד).
 • ורובם חסרים מספר תכונות נוחות שמציבות את Premiere Rush במקום מושך יותר.

בשורה התחתונה, Premiere Rush היא כלי עריכה מהירה ב״רמת ביניים״ שמכוון בדיוק לזה – תוצר מהיר ומקצועי על כל פלטפורמה וכל מכשיר, עקומת למידה קצרה, שימוש בתכנים מקוריים ותכנים מוכנים, ללא מגבלות שונות כמו סימני מים, משך זמן לסרטון, רזולוציה ושיתוף, ובנוסף – חינם.

קהל היעד אינו חייב להיות אנשי מקצוע ואינו בהכרח מכוון לאנשי מקצוע – אך מאפשר גם לאנשי מקצוע שאינם בקיאים בעריכת וידאו לייצר סרטונים איכותיים. תוצרים שנראים טובים יותר ממצגות מבלי שתצטרכו ללמוד מקצוע חדש כדי ליצור אותם. 

האפשרות לשדרג לגירסה מלאה יותר או להמשיך את הפרוייקט בתוכנה מקצועית יותר (Premiere Pro) גם היא עשויה לקרוץ למשתמשים רבים. 

לפיכך, אין כיום חלופות בנמצא, דבר שהופך את היתרון שלה לבולט במיוחד בנישה זו.

בנוסף, adobe מוסיפה לה תכונות חכמות ומפתחת אותה ככל שמתפתחות התוכנות המקצועיות יותר שלה – כך שיש עוד למה לצפות ממנה בעתיד 🙂

print

 

באותו נושא

 • נכתב ע"י
  סרטים וסדרות מלחמה מהווים ז׳אנר בפני עצמו, מלא דרמה, מוות, פציעות, פאתוס ודימויים ריאליסטים. אך בתוך ז׳אנר זה מסתתר תת־ז׳אנר...
  05.02.2023 | כתב: מיכל וינס
 • נכתב ע"י
  סטוריבורד (storyboard) הוא מושג מעולם הקולנוע/אנימציה והוא אבן יסוד בבניה של סיפור מצולם או מצויר. הסטוריבורד משמש, למעשה, ככלי ראשוני...
  28.12.2014 | כתב: מיכל וינס
 • נכתב ע"י
  “קדימון”, או מה שמוכר יותר בנוסח העממי כ”בקרוב”, משמש בימינו כאחד מכלי הפירסום המרכזיים של סרט או סדרה. כתבה ראשונה...
  08.04.2014 | כתב: מיכל וינס
-

שלח לחבר

מלאו את הפרטים הבאים:

  גללתם 1112 פיקסלים! רוצים שוב?

  להשארת פרטים
  -

  יש לנו עוד כל כך הרבה לספר, ואנחנו לא פחות מרשימים בטלפון ואחד על אחד. מוזמנים להתקשר: 4908* או להשאיר פרטים בטופס

  • רותם

  • ליהיא   התקשר

   להשארת פרטים
   אתם מוזמנים למלא פרטים כאן ואנחנו נחזור אליכם