Menu
exm menu

 

ספרות מקצועית

9 ספרים לקנייה

המדריך לייבוא מתקדם בלייטרום

יגאל לוי | 18.02.19
המדריך לייבוא מתקדם בלייטרום

השלב הראשון בכל תזרים עבודה בלייטרום הוא ייבוא התמונות לתוכנה.על אף שמדובר בתהליך פשוט יחסית ניתן לפשט ולקצר אותו באופן שיאיץ את העבודה וייאפשר למשתמש לפנות זמן לשלב הבא בתהליך .בספר ״ -Lightroomהמדריך המלא לעיבוד תמונה" מבית מנטור פירטנו אודות שלבי הייבוא- צעד אחר צעד. במאמר זה נספק מספר טיפים שיסייעו לקצר תהליכים, להתגבר על בעיות ואפילו להפוך את התהליך לאוטומטי- כדאי לקרוא‪

01 הזנקה אוטומטית של לייטרום בהכנסת כרטיס

אחת השאלות הנפוצות בפורומים השונים של לייטרום היא ״איך ניתן לגרום ללייטרום להיפתח אוטומטית כשמכניסים את כרטיס הזיכרון?״ משתמשי מק מתלוננים שבעת הכנסת כרטיס הזיכרון מוזנקת תוכנת.Photo  ניסיון למחוק את תוכנת Photos אגב, יגרור סירוב של מערכת ההפעלה.
כאמור, ללא קשר למערכת ההפעלה שברשותכם, על מנת שלייטרום תפתח את חלון הייבוא בעת הכנסת כרטיס זיכרון יש לפתוח את העדפות התוכנה ( Lightroom>Preferences במק, אוEdit>Preferences בחלונות) ובקטגוריה General יש לסמן את האפשרות: Show import dialog when a memory card is detected
לגבי מערכות הפעלה של מק, יש בנוסף לפעולה האחרונה להכניס את כרטיס הזיכרון, לפתוח את תוכנת Photo ובראש החלון לבטל את הסימון מאפשרות: Open Photos for this Device . שימו לב, ביטול הסימון תקף לכרטיס זיכרון זה בלבד.משמע, מערכת ההפעלה תזכור לא להזניק את תוכנת Photos בעת הכנסת כרטיס זיכרון זה. במידה וברצונך שמערכת ההפעלה תזכור כרטיסי זיכרון נוספים,יש להכניס כל אחד בנפרד ולבטל את הסימון עבור כל אחד מהכרטיסים.

Show Import Dialog


02 ייבוא לתיקיה מסויימת 


הפקודה Import Photos And Video מתפריט File פותחת את חלון הייבוא, במסגרתו על המשתמש להגדיר את יעד ייבוא התמונות. דרך יעילה ומהירה יותר היא ליצור את התיקייה אליה ייובאו התמונות טרם הייבוא.
 1. בצידו השמאלי של חלון התוכנה בקטגוריה Folders יש ללחוץ עם לחצן ימני בעכבר על תיקיית האב )בדוגמא שלפניך הקטלוג מסודר לפי שנים, חודשים ואירועים) ולבחור בפקודה Create Folder inside... . בדוגמא זאת נבחרה תיקיית .May 2017                 
 2. בחלון שנפתח יש להעניק לתיקייה את השם הרצוי. 
 3. כל שנותר הוא ללחוץ שוב עם לחצן ימני בעכבר על התיקייה ולבחור בפקודה:
  .Import to This Folder
 4. בשלב זה ייפתח חלון הייבוא והתמונות שיסומנו ייובאו אוטומטית לתיקייה שנקבעה. 

  Import to This Folder03 רגע, לאיפה ייבאתי את התמונות?

 

לעיתים המהירות בה אנו מבצעים פעולות עלולה לגרום לנו נזק. כך קורה שצלמים רבים נוהגים ללחוץ כל כפתור ייבוא התמונות, בלי לבדוק לאיזו תיקייה תמונות אלו מיובאות. אחת השיטות לאיתור מהיר של התמונות היא לגשת במודול הספרייה לקטגוריה Catalog שבצידו השמאלי של חלון התוכנה וללחוץ על שורת הייבוא האחרון (Previous Import) שתציג את כל התמונות שיובאו בייבוא האחרון. חלון זה מציג קיצורים נוספים כמו כל התמונות בקטלוג (All Photographs) , כל התמונות המסונכרנות לענן  ,(All Synced Photographs)  תמונות שנבחרו לאוסף מהיר (Quick Collection) והתמונות האחרונות שיוצאו לקטלוגPrevious Export as Catalog) ). יחד עם זאת אנו ממליצים להקפיד לייבא את התמונות ישירות לתיקייה בעלת שם לאיתור מהיר, בייחוד אם הייבוא מתבצע ממספר כרטיסים ברצף. שימו לב שלייטרום תציג לאחר לחיצה על שורת הייבוא הקודם רק את התמונות בייבוא זה.

Previous Import

 

04 ייבוא תמונות ישירות לאוסף

רבות נכתב אודות היתרונות שבשימוש באוספי תמונות, לעומת ארגון התמונות בתיקיות בלבד. כידוע, מודול הספרייה הוא המודול היחיד המאפשר גישה מהירה לכל התיקיות. לגישה לתמונות מכל מודול יש ליצור קודם אוסף תמונות. לא הרבה יודעים שניתן לייבא תמונות ישירות לאוסף וכך לשמור על הסדר ולחסוך, על הדרך, גם זמן יקר. 
 
 1. בחלון הייבוא (הזמין בעזרת לחיצה על כפתור Import במודול הספרייה) יש לסמן את האפשרות(A) Add to Collection .
 2. בשלב זה ניתן ליצור אוסף חדש בעזרת לחיצה על כפתור ההוספה(B) . בחלון שנפתח יש להעניק לאוסף שם (C). במידת הצורך לציין באיזו ערכת אוספים הוא יישמר (D) ואולי אפילו לסנכרן את האוסף עם לייטרום בגירסת המובייל, לגישה מהדפדפן ומאפליקציית לייטרום להתקנים ניידים של(E) Adobe. כל שנותר הוא ללחוץ על כפתור .(F) Create 
 3. במידה וברצונכם לייבא את התמונות לאוסף קיים, יש לסמן את האוסף הרצוי ברשימה מתחת .(G)
 4.  ניתן במקביל לייבוא לאוסף לוודא (בקטגוריהDestination ) שהתמונות מיובאות לתיקייה הרצוייה בכונן המכיל את שאר התמונות. 
 5. זהו, עכשיו נותר ללחוץ על כפתור Import בפינה הימנית התחתונה של חלון התוכנה ולהמתין שלייטרום תבצע את העבודה.

Add to Collection

 

05 מנגנון ייבוא אוטומטי של תמונות

 
צלמים רבים מדווחים שהם מעדיפים להעתיק את התמונות מכרטיס הזיכרון למחשב ולייבא אותן ללייטרום במועד אחר. הסיבות לכך רבות, החל ברצון לפנות מיידית כרטיס זיכרון וכלה בתזרים עבודה שגוי. לייטרום כוללת מנגנון ייבוא אוטומטי של תמונות לתוכנה, צריך לדעת רק איך להשתמש בו. 
 
 1. ראשית יש ליצור על שולחן העבודה, או במיקום אחר הנוח לך לגישה מהירה, תיקייה ולשנות את שמה לAuto Import- או כל שם אחר שתבחר. 
 2. כעת יש לאפשר את המנגנון באמצעות הפעלת הפקודה Enable Auto Import מתפריט File>Auto Import.
 3. בשלב זה יש להפעיל את הפקודה Auto Import Setting מאותו תפריט.
 4. בחלון שנפתח וודא שהאפשרות Enable Auto Import מסומנת  ,(A)לחץ על כפתור  (B) Choose  ובחלון שנפתח נווט לשולחן העבודה, בחר את התיקייה שיצרת ואשר את החלון  .(Choose)
 5. בשלב זה יש להגדיר את תיקיית היעד לייבוא. ראוי לציין שמדובר בתיקיית ביניים, לפני שהקבצים עוברים סינון, עיבוד, הוספת מילות מפתח וכדומה ולפני העברתן לתיקייה מסויימת בקטלוג. ניתן ליצור את התיקייה לצד התיקייה שיצרת על שולחן העבודה, ההמלצה שלנו היא למקמה בתיקיית התמונות של לייטרום,להעניק  לה שם, למשל "תמונות מיובאות אוטומטית", או ."Auto Imported Photos" לחץ על כפתור (C) Choose ובחר את היעד ואשר את החלון.
 6. ניתן לשנות את שם התמונה באופן שתוכל לזהות תמונות בקטלוג שיובאו אך לא בוצעה עליהן עבודה, אך חשוב להזכיר שאין לכך ערך אם בתזרים העבודה שלך אין שלב בו הינך משנה את שמות התמונות לשם הגיוני המתאר אותן. הקלדת השם בשדה Custom Text תסייע לאתר תמונות אלו בקטלוג. מומלץ להקליד את המילים Auto Imported או, להשאיר שדה זה ריק  .(D)
 7. בקטגוריה Information ניתן להגדיר הוספת תבנית של תגיות מידע שהגדרת מראש .(E) כל שנותר הוא לאשר את החלון .(F) 
 8. כעת, העתקת תמונות לתיקיית Auto Import שיצרת בשלב הראשון תוסיף אותן לקטלוג ותשנה את שמן לשם שקבעת (אם קבעת בסעיף 6 (.
 9. חשוב להזכיר שמדובר בתמונות שלא מוקמו עדיין בתיקייה מסודרת בהיררכיית התיקיות הרגילה בה אתה משתמש. לאחר עיבוד התמונות מומלץ לשנות את שם התמונות לשם המתאר אותן, ליצור עבורן תיקייה בקטלוג ולגרור אותן לתיקייה זו. התמונות יועברו פיזית מהתיקייה שעל שולחן העבודה לתיקייה שיצרת.

Auto Import Settings


ספר חדש מבית מנטור: Lightroom- המדריך המלא לעיבוד תמונה

-הגירסה חדשה כוללת 500 עמודי צבע כרוכים בכריכה קשה, המסכמים עבודה מאומצת בת שנתיים וחצי + חצי שנה נוספת על העידכון האחרון, של שניים שמכורים לשלושה דברים: צילום, עיבוד תמונה וכתיבה. הספר נכתב כך שיתאים למשתמשים חדשים ומנוסים המעוניינים להעמיק את ידיעותיהם בתוכנה ובו זמנית גם להכיר טכניקות מתקדמות. בספר משולבות מאות תמונות, צילומי מסך, הסברים מפורטים ועשרות טיפים מקצועיים. הספר כולל מספר נספחים בנושאים חשובים כגון ניהול צבע, פרופילים של מצלמות, הדפסה, טכניקות למיון וארגון תמונות ומילון מונחים בתחום הצילום הדיגטלי ועיבוד התמונה.בנוסף ניתן למצוא בספר את כל החידושים של גירסה Lightrroom CC ונספח מיוחד למי שמעוניין לטפל בתמונות באמצעות מכשירים ניידים (Lightroom Mobile)
LightroomCover For Web

 

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:

 • נכתב ע"י
  אינונב – פיתוח בשלושה חלקים
  אינונב – פיתוח בשלושה חלקים
  שנה שלישית: מפבלישר לעבודה עצמאית
  שנה שלישית: מפבלישר לעבודה עצמאית בפרקים הקודמים של הישרדות  בחלק הקודם כתבתי כיצד השנה השנייה החלה באויר פסגות והתדרדרה אל…...
  16.05.2019 | כתב: רוני גריפית
 • נכתב ע"י
  מה חדש בלייטרום גירסה 8.3
  אמש‭ ‬שחררה‭ ‬אדובי‭ ‬עדכון‭ ‬ללייטרום‭ ‬בגירסת‭ ‬הענן‭ ‬ובגירסה‭ ‬הקלאסית‭.‬ כמו‭ ‬תמיד‭ ‬הגירסה החדשה‭ (‬8‭.‬3)‭ ‬כוללת‭ ‬שיפורי‭ ‬ביצועים‭,‬ תיקוני...
  15.05.2019 | כתב: יגאל לוי
 • נכתב ע"י
  לשים את הרגש בצד
  לשים את הרגש בצד
  על ניהול לקוחות מהראש
  אנחנו נוטים לתפוס את עצמנו לרוב כאנשים מחושבים ורציונליים, במיוחד בפן העסקי. אבל הרבה פעמים, מה שמנהל את העסק שלנו…...
  08.05.2019 | כתב: עינת שמשוני
-

שלח לחבר

מלאו את הפרטים הבאים:

May2019OpenDay MentorBanner 1230 300

גללתם פיקסלים! רוצים שוב?

המכללה ממוקמת במתחם הבורסה ברמת גן סמוך ליציאה מתחנת רכבת ת"א מרכז (סבידור).
 • כתובת: ז'בוטינסקי 1, רמת-גן
 • טלפון: 03-5291888 פקס: 03-5290526
 • כתובת לדואר: ת.ד 3625 רמת גן 5213605
 • דוא"ל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 • שעות הפעילות המזכירות:
 • ימים א'-ה' 18:00 - 09:00
 • יום ו' 12:00 - 09:00
 •  
  • This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
בואו נדבר
-

יש לנו עוד כל כך הרבה לספר, ואנחנו לא פחות מרשימים בטלפון ואחד על אחד. מוזמנים להתקשר: 03-5291888 או להשאיר פרטים בטופס

התקשר
בואו נדבר