Menu
exm menu

 

ספרות מקצועית

9 ספרים לקנייה

סודות מקש alt/Option בלייטרום

15.11.18
סודות מקש alt/Option בלייטרום

לייטרום מציעה מאות קיצורי מקלדת לשליטה מהירה בכל המודולים והקטגוריות בתוכנה. אך לעיתים די בהחזקת מקש אחד כדי לפתוח צוהר לעולם חדש של אפשרויות. המקש האלטרנטיבי המוכר כ-alt למשתמשי חלונות ו-Option למשתמשי מק מציג בעת החזקתו פקודות נוספות, אפשרויות נסתרות ואפילו העדפות שחמקו מעינינו‭.‬

01 שימוש מהיר בערכות מילות מפתח


מילות מפתח מאפשרות לאתר תמונות בקלות ובמהירות. הבעיה היא שמרבית המשתמשים מדלגים על תיוג במילות מפתח מאחר ומדובר במשימה מעט מעייפת. זו אחת הסיבות שהתוכנה מציעה לשמור מקבץ של מילות מפתח כערכה לשימוש חוזר. הקטגוריה Keywording, הממוקמת בצידו השמאלי של חלון התוכנה במודול הספריה (Library), מאפשרת לצד הקלדת מילות מפתח, לשמור את 9 המילים האחרונות כערכה לשימוש חוזר.
 1. בשלב ראשון יש להקליד בשדה המתאים את מילות המפתח בעברית ו/או באנגלית ולהפריד ביניהן באמצעות פסיק (A). שימו לב שערכת מילות מפתח כוללת לכל היותר 9 מילים.
 2. כעת,  מתפריט B) Keyword Set) יש לבחור בפקודה Save Current Settings as New Preset. בחלון שנפתח יש להעניק לערכה שם- בדוגמא זו הענקנו את השם Jerusalem - ולאשר את החלון. אמנם בדוגמא זו בחרנו מילים הקשורות לירושלים, אבל אתם יכולים ליצור ערכות הכוללות את שמות בני המשפחה למקרים בהם יצאתם, למשל, לטיול משפחתי, מילים הקשורות בעיר בה ביקרתם בארץ, או בחו"ל וכדומה.
 3. בשלב זה מתחת לקטגוריה Keyword Set יוצגו מילות המפתח (C). לחיצה על אחת מהן תוסיף את המילה לתמונה, או התמונות המסומנות. 
 4. במידה ואתם מעוניינים בעריכת אחת הערכות שיצרתם, בחרו בה מתפריט Keyword Set ומתפריט זה בחרו בפקודה Edit Keyword Set. בחלון שנפתח תוכלו לסמן את המילה לעריכה (D) ולהקליד במקומה מילה אחרת.
 5. לעדכון הערכה יש לבחור מתפריט Preset בחלון זה (E) בפקודה Update בתוספת שם הערכה. לסיום יש ללחוץ על כפתור Change בתחתית החלון (F)
 6. אגב, אם ברצונכם ליצור ערכה חדשה, במקום לעדכן את הקיימת, כל שעליכם לעשות הוא לבחור בתפריט Preset בפקודה Save Current Settings as New Preset.
 7. אבל רגע, זה לא הכל… להוספת מילת מפתח לתמונה,  או התמונות המסומנות ניתן להיעזר בקיצור מקלדת. החזקת מקש alt בחלונות, או Option במק תציג לצד מילות המפתח ספרה המרמזת על קיצור המקלדת להוספתה (G). בדוגמא שלפניך שימוש בקיצור המקלדת alt/Option+7 תוסיף את המילה Journey ואילו שימוש בקיצור המקלדת alt/Option+2 תוסיף את המילה ירושלים. באופן זה ניתן להוסיף 9 מילות מפתח באמצעות קיצורי מקלדת.‬
Keywording TricksEdit Keyword

02 פיצול גוונים יעיל

תהליך פיצול הגוונים נוצר במקור בחדר החשוך ומטרתו הייתה לשמר את התמונה. בפועל נוספו לתמונות בגווני אפור גם גוונים שסיפקו פרשנות נוספת לתמונה. במאמר מפורט הסברנו בעבר כיצד לבצע פיצול גוונים בלייטרום ובפוטושופ. אם לא קראתם עדיין את המאמר ו/או אינכם מכירים את פעולתה של הקטגוריה Split Toning בלייטרום, מומלץ לקרוא אותו קודם.
עיקר פעולתה של הקטגוריה הוא להעניק לצללים ולאזורים הבהירים גוון ורווייה בנפרד ולקבוע את האיזון ביניהם באמצעות מכוון Balance. אך כדי לעשות זאת יש ללחוץ על מלבני הצבע שלצד המילה Highlights ו-Shadows ולקבוע את הגוון והרווייה. ניתן לעקוף פעולה זאת באמצעות החזקת מקש alt בחלונות, או Option במק וגרירת מכוון Hue באזורים הבהירים (A)(Highlights). גרירת המכוון באופן זה מעניקה זמנית רווייה מירבית ומאפשרת לבחון את הצבע הרצוי. ניתן לגרור את המכוון ימינה ושמאלה עד להשגת הגוון המועדף.
הגעת לצבע הרצוי? שחרר את מקש Option/alt וסמן העכבר וגרור את מכוון הרווייה (Saturation) למיקום הרצוי. תוכל לחזור על התהליך גם בצללים (B) (Shadows).
בשלב זה עליך לגרור את מכוון האיזון (Balance) ימינה ושמאלה כדי לקבוע איזה מהגוונים (זה של האזורים הבהירים או הכהים) ישלוט בתמונה (C).
לפרטים נוספים על קטגוריה זו מומלץ לקרוא את הפרק העוסק בפיתוח תמונות בלייטרום בספר: ״Lightroom המדריך המלא לעיבוד תמונה״ בהוצאת מנטור.

Split Toning Trick S
 
 

03 גזירת תמונה כלפי המרכז

בשימוש בכלי הגזירה יש לגרור את אחת מבקרות הפינה (A), או המרכז (B) פנימה. העניין הוא שגרירה באופן זה מתבצעת רק מצד אחד. מה אם אתם רוצים לגזור חלק קטן מהתמונה? האם נגזר עליכם לגרור כל פעם פינה אחרת? לייטרום מאפשרת לגרור את כל בקרות הגזירה בבת אחת באמצעות החזקת מקש alt בחלונות, או Option במק. ניתן לוודא שיחסי האורך והרוחב נשמרים באמצעות לחיצה על כפתור הנעילהConstrain ) שבצידו הימני של חלון התוכנה, או באמצעות הוספת מקש Shift למשוואה, משמע שימוש בקיצור המקלדת Option/alt+Shift בעת גרירת אחת מבקרות הגזירה.

‬‬Crop from Center2


04
מחיקה סיטונאית של נקודות ריטוש

לייטרום מאפשרת לסנכרן את כל פעולות הפיתוח בין תמונות. אבל מה קורה אם בחרנו לסנכרן בטעות תמונה ללא כתמים עם תמונה עם לא מעט נקודות הסרת כתמים? האם יש דרך למחוק את כל הכתמים בלחיצה אחת?״. התשובה חיובית, אך ראשית נזכיר שעל מנת למחוק נקודת ריטוש אחת יש לבחור בכלי הסרת הכתמים, להחזיק את מקש alt/Option, הסמן יתחלף בסימן של מספריים וללוץ על הנקודה להסרתה. למחיקת קבוצה של נקודות ריטוש יש להחזיק את מקש alt/Option ולגרור את הסמן מסביב לנקודות הריטוש שברצונכם להסיר. הסמן כאמור יתחלף בסימן של מספריים. לאחר שחרר העכבר יימחקו כל נקודות הריטוש.

Remove a Group of Healing Spots


05 שימוש בכלי הפילטר המדורג

בשימוש בכלי הפילטר המדורג החזקת מקש alt/Option בעת גרירת המעבר תיצור מעבר מהמרכז כלי חוץ. לעומת זאת בעת שימוש בכלי הפילטר המעגלי, החזקת מקש alt/Option תאפשר ליצור את המעגל מפינה הלחיצה אלכסונית כלפי הגרירה ולא מהאמצע. אבל זה לא הכל, בעת שימוש בכלי הפילטר המדורג, החזקת מקש alt/Option וגרית הצלע התחתונה כלפי מעלה, או הצלע העליונה כלפי מטה, תשאיר את הצלע המרכזית במקומה ובפועל תאפשר להפוך את המעבר. אבל הטיפ השימושי ביותר בכל הנוגע למעברי צבע נוגע לעוצמת השפעתו. החזקת מקש alt/Option, לחיצה על הסיכה המייצגת את המעבר וגרירה ימינה תעצים את השפעתו (תזיז את כל המכוונים הרחק מהמרכז) וגרירה שמאלה תפחית מעוצמת (תגרור את כל המכוונים חזרה למרכז). מאפיין זה עובד הן בשימוש בכלי הפילטר המדורג והן בשימוש בכלי הפילטר המעגלי.
Graduated Filter Trick


06 החלפת מברשת במחק

בשימוש בכלי מברשת ההתאמות (A), החזקת מקש alt/Option תעבור זמנית למצב מחיקה (B)מומלץ בשלב זה להגדיר את פעולת מחיקה זו וזו תישמר לפעמים הבאות.

Toggle BrushEraser


07 שימוש כללי במכוון alt/Option

 1. ראשית ראוי לציין שבכל מודול לחיצה על מקש alt תבצע משהו שונה. אך לרוב החזקת מקש alt/Option מציעה חלופה (אלטרנטיבה) במספר כפתורים או תפריטים. בדוגמא שלפניך, הלקוחה ממודול הפיתוח, לחיצה על מקש alt/Option החליפה את שם הקטגוריה Tone ל-Reset Tone. משמע, החזקת מקש alt/Option ולחיצה על כפתור Reset Tone תאפס את הקטגוריה ותשיב את המכוונים למיקומם הראשוני (A)
 2. בנוסף, עדיין במודול הפיתוח, החזקת מקש alt/Option תחליף בתחתית החלון את כפתור Reset (המשמש לאיפוס כל הערכים) ל-Set Default - משמע החלת הערכים שנקבעו לתמונה זאת כברירת מחדל. לאחר לחיצה על כפתור זה- איפוס המכוונים ישיב אותם למיקום שנקבע כעת ולא ייאפס אותם (B).
 3. החזקת מקש alt/Option תחליף את כפתור Copy... שלחיצה עליו תפתח את חלון הקביעות ל-Copy. ההבדל שכאן יועתקו כל הגדרות התמונה ללא פתיחת החלון...
 4. במודול הספרייה (Library) החזקת מקש alt תחליף את הכפתורים Import ו-Export שבפינה השמאלית התחתונה של חלון התוכנה (C) בכפתורים Import Catalog ו-Export Catalog
 5. במודול מפה (Map) לחיצה על המפה תאפשר גרירתה למיקום אחר, לעומת זאת החזקת מקש alt תאפשר לסמן אזור בגרירה אלכסונית להגדלה.
 6. במודול מצגת שקופיות (Slideshow) החזקת מקש alt/Option תחליף (בפינה השמאלית התחתונה של חלון התוכנה) את האפשרות לייצוא המצגת כקובץ Pdf לייצוא המצגת כקובצי D) JPEG).
 7. במודול הספרייה, בקטגוריית Quick Develop החזקת מקש alt תחליף את כפתורי Clarity ו-Vibrance ב-Sharpening ו-Saturation.


alt Options tricks
 
 

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:

 • נכתב ע"י
  אינונב – פיתוח בשלושה חלקים
  אינונב – פיתוח בשלושה חלקים
  שנה שלישית: מפבלישר לעבודה עצמאית
  שנה שלישית: מפבלישר לעבודה עצמאית בפרקים הקודמים של הישרדות  בחלק הקודם כתבתי כיצד השנה השנייה החלה באויר פסגות והתדרדרה אל…...
  16.05.2019 | כתב: רוני גריפית
 • נכתב ע"י
  מה חדש בלייטרום גירסה 8.3
  אמש‭ ‬שחררה‭ ‬אדובי‭ ‬עדכון‭ ‬ללייטרום‭ ‬בגירסת‭ ‬הענן‭ ‬ובגירסה‭ ‬הקלאסית‭.‬ כמו‭ ‬תמיד‭ ‬הגירסה החדשה‭ (‬8‭.‬3)‭ ‬כוללת‭ ‬שיפורי‭ ‬ביצועים‭,‬ תיקוני...
  15.05.2019 | כתב: יגאל לוי
 • נכתב ע"י
  לשים את הרגש בצד
  לשים את הרגש בצד
  על ניהול לקוחות מהראש
  אנחנו נוטים לתפוס את עצמנו לרוב כאנשים מחושבים ורציונליים, במיוחד בפן העסקי. אבל הרבה פעמים, מה שמנהל את העסק שלנו…...
  08.05.2019 | כתב: עינת שמשוני
-

שלח לחבר

מלאו את הפרטים הבאים:

May2019OpenDay MentorBanner 1230 300

גללתם פיקסלים! רוצים שוב?

המכללה ממוקמת במתחם הבורסה ברמת גן סמוך ליציאה מתחנת רכבת ת"א מרכז (סבידור).
 • כתובת: ז'בוטינסקי 1, רמת-גן
 • טלפון: 03-5291888 פקס: 03-5290526
 • כתובת לדואר: ת.ד 3625 רמת גן 5213605
 • דוא"ל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 • שעות הפעילות המזכירות:
 • ימים א'-ה' 18:00 - 09:00
 • יום ו' 12:00 - 09:00
 •  
  • This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
בואו נדבר
-

יש לנו עוד כל כך הרבה לספר, ואנחנו לא פחות מרשימים בטלפון ואחד על אחד. מוזמנים להתקשר: 03-5291888 או להשאיר פרטים בטופס

התקשר
בואו נדבר