Menu
exm menu

 

ספרות מקצועית

9 ספרים לקנייה

5 טיפים לפרילנס המתחיל

לירן טביב | 22.01.18
5 טיפים לפרילנס המתחיל

במהלך העשור האחרון אני עובד כעצמאי בתחום הוידאו.תמיד עסקתי בתחום כתחביבאבל מהר מאוד הוא הפך למקצוע מבלי לשאול אותיאמנם במהלך השנים הועסקתי במקצוע הוידאו גם כשכיר, אך בעיקר כעצמאי (פרילאנס), בסטודיו, או בביתהתובנה שהגעתי אליה עם הזמן היא שאינני רק איש וידאואלא גם עצמאילכאורה מדובר בסמנטיקהאך האמת היא שעובדת היותי עצמאי דורשת ממני התמקצעות בעצמאות ולא רק בתחום הוידאומה זה אומרזה אומר שאני צריך לדעת להתנהל עם לקוחותתזרים מזומניםעבודה מול אנשי מקצוע נוספים ועוד דברים רבים וחשובים שעוזרים לי להיות עצמאי טוב ורגוע יותרלו רק ידעתי זאת בתחילת דרכי כעצמאיזה היה לבטח מקל לי על החייםבמאמר זה אספק מספר טיפים שעל אף שחלקםעל פניונראים ברוריםעדיין חשוב לתת עליהם את הדעת.

הטיפים הבאים נועדו לעצמאים בתחילת דרכם ולאלו המבקשים לייעל התנהלותם

1.       ניהול חשבונות- בתחילת דרכך סביר להניח שתבקש להיות עוסק פטור, (בשל הכנסות נמוכות) וכבעל מעמד כזה תיהנה מפטור בתשלום מע"מ ותוכל להתנהל באופן עצמאי אל מול רשויות המיסים. נשמע נפלא נכון? לכאורה כן. אפשר לחסוך כך את התשלום שהולך על ניהול החשבונות לרואה חשבון, אבל כעבור זמן מה מבינים שלא כך הדבר. להיות מקצוען בתחומך זה דבר אחד, אבל להתחיל ללמוד עכשיו על ניהול חשבון? מה זה בכלל עוסק פטור?! ולמה קיבלתי את הקנסות האלה ממע"מ, הרי אני לא אמור לשלם אותו!!! אז בוא נעצור כאן. ניהול חשבונות לבד נשמע דבר נחמד, אבל להיות מקצוען בתחומך זה מספיק מאתגר ואין צורך בלימודי ראיית חשבון בשלב זה. הלב של העסק הוא תזרים המזומנים ואתה רוצה לצידך בעל מקצוע, שיסייע לך מול רשויות המיסים ולהתחמק גם ממוקשים כלכליים בדרך, אם בצורת קנסות, או אם בצורה של תכנון ופיזור המסים באופן מושכל. אז נכון, עלותו של רואה חשבון לעוסק פטור, במקרה הטוב, נעה סביב 1000 ₪ לקראת סוף שנת העסקים, או כמה מאות שקלים בכל חודש לעוסק מורשה. אבל רואה חשבון טוב חוסך לך הרבה כסף וכאב ראש, כך שבעצם הוא משלם על עצמו. חשוב גם לבקר את עבודתו של רואה החשבון, להתייעץ עמו ולא להתבייש לשאול שאלות שייסייעו להבין את עבודתו. רואה חשבון טוב, יהיה זמין עבורך בשעת הצורך ויוריד ממך לחלוטין את נטל ההתנהלות אל מול הרשויות, כך שיתפנה לך זמן לעסוק בעיקר- במקצועך (אלא אם כן אתה רואה חשבון עצמאי כמובן...).

Accounting

2.       עורך דין בהישג יד- חוזה עם הלקוח הוא רעיון נפלא, הוא שם בכדי לתאם ציפיות, לקבוע את היקף העבודה וכמובן בכדי לקבוע כיצד ומתי יתבצע התשלום. חשוב כי עורך דין יעבור על החוזה ויוודא שהוא הוגן וכולל את כל המשמעויות ו"נטרול המוקשים" בדרך להתנהלות תקינה מול הלקוח והשלמת הפרוייקט. אמנם במרבית הפרוייקטים הקטנים לא קיים הסכם התנהלות ואין בדבר זה כל בעיה, או מכשול, בייחוד מול לקוחות וותיקים. אך אחת לתקופה יצוץ לקוח שייבחר לעכב תשלומים מעבר למופיע בחוזה (אם קיים כזה). ברוב המקרים נגלה כי שיחה עם הלקוח תפתור את הנושא, אך כאשר זהו אינו המצב הגיע העת להשתמש בעורך דין. כן, עורך דין!
עורך דין יחסוך לכם את הזמן והתסכול אל מול לקוח שאינו משלם, ויצמצם את ההפסדים במצבים אלו. בדומה לשימוש ברואה חשבון, עורך דין טוב מחזיר את ההשקעה ובלעדיו העסק עלול להפסיד כסף. עצמאים הסבורים שהפעלת עורך דין היא פעולה מוגזמת אל מול לקוח שאינו משלם טועים, שהרי למקרים אלו נוצר מקצוע זה.

Lawyer

3.       עבודה בתשלום- כן, זהו שמו של הסעיף ומחשבה על הנושא לבד ׳מביאה לי את הסעיף׳… כל זאת מאחר ומשום מה זה עדיין לא ברור לכולם, אז אכתוב את זה כאן: בחרת במקצוע שלך כדי להתפרנס.
-          אל תעבוד בחינם!
-          חשיפה היא לא תשלום, ולא הולכים איתה למכולת!
-          תשלום סמלי, הוא לא תשלום.
אז כן, אני עדיין שומע על אנשים שמתלבטים אם לקחת בתחילת הדרך עבודות בחינם/תשלום סמלי/תמורת חשיפה. אז הרשו לי לעזור עם דילמה זו ולקבוע אחת ולתמיד שהתשובה הפשוטה היא: לא.
כדי להגיע לאן שהגעת השקעת לא מעט כסף ברכישת השכלה וכלים בהם אתה משתמש לעבודתך. נכון, אולי אתה רק בתחילת דרכך, אבל עדיין מחזיק בניסיון רב יותר מכל לקוח פוטנציאלי. את התעריף לעבודה ניתן למצוא בפורומים של בעלי במקצוע הרלוונטיים אליהם אתה מצטרף, ושם גם ניתן להשיג הדרכה בסכומים המינימליים שעליך לגבות עבור עבודה בתחומך. במידה ותבחר בכל זאת לקחת עבודה בתשלום סמלי, זכור כי אתה לא פוגע רק בעצמך וביכולת שלך להשתכר באופן הוגן, אלא גם בעמיתייך למקצוע בתחום בו אתה עוסק. ייאמר אחת ולתמיד, לקוח שאינו מוכן לשלם את עלות עבודתך, כנראה גם לא מעריך אותה וכאן גם צריך להסתיים הרומן הקצר.

Money

4.       ימי חופשה- אחד היתרונות הקורצים בעבודה עצמאית הוא היכולת לשלוט בלו"ז שלך באופן מוחלט. גמישות זו עושה את ההבדל בין להיות שכיר ללהיות עצמאי, ונותנת תחושה מסויימת של חופש. אבל הבחירות שכל עצמאי יעשה בסופו של דבר יקבעו אם ה"חופש" באמת יורגש. מהר מאוד לוחות הזמנים יהפכו צפופים מאוד, עד מחנק- אך זה לא בהכרח דבר רע. "לשחות" בעבודה זה כיף, "לטבוע" בעבודה זה רווחי מאוד אבל בטווח הארוך עלול ליצור שחיקה מאוד גבוהה שמורידה את רמת המוטיבציה והיעילות. אז איפה עובר הגבול בין לשחות ללטבוע? אם להודות, אז אני עדיין לא יודע בעצמי... אבל אני כן יודע שחופשה של מספר ימים, אחת למספר חודשים, עוזרת למלא את המצברים ולשבור את השגרה השוחקת. אז אם זה מתאפשר כלכלית, אני ממליץ בחום, לקבוע חופשה תקופתית, לבד, עם בת/בן הזוג, עם המשפחה, באמת לא משנה, העיקר לצאת מהשגרה. רצוי לרכוש כרטיס טיסה מספר חודשים מראש, להזמין צימר בתחילת השנה ולסמן ביומן.

Vacation

5.       Fuck you Pay me- על אף שההרצאה הבאה אורכת 38 דקות, מומלץ לפנות זמן בלו״ז ולצפות בה- התרומה מובטחת:
https://www.youtube.com/watch?v=6h3RJhoqgK8 

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:

 • נכתב ע"י
  5 טיפים על שכבות שאולי לא הכרתם
  חלון השכבות נתפס כחלון המרכזי בפוטושופ מאחר והוא מרכז את כל הנכסים בקובץ. מעבר ליכולת לשלב במסמך אלמנטים גראפיים שונים…...
  16.01.2019 | כתב: יגאל לוי
 • נכתב ע"י
  על טיפשים, חכמים ומתחכמים
  על טיפשים, חכמים ומתחכמים
  הכל על לוגו טיפש, חכם ומתחכם
  לקוח שעוסק באדריכלות או בבניין מבקש שבלוגו שלו יופיע ציור של בית, לקוח מתחום הפיננסים מתעקש על גרף צמיחה ובעל…...
  31.12.2018 | כתב: עינת שמשוני
 • נכתב ע"י
  המדריך לבחירת המצלמה המתאימה
  שוק המצלמות כיום מציע אפשרויות בלתי מוגבלות לצלם החובב והמקצועי כאחד, ולכן המבחר הרב עשוי לבלבל גם את האנשים המקצועיים…...
  30.12.2018 | כתב: מיכל וינס
-

שלח לחבר

מלאו את הפרטים הבאים:

PhotoshowMentorBanner 1230 300

גללתם פיקסלים! רוצים שוב?

המכללה ממוקמת במתחם הבורסה ברמת גן סמוך ליציאה מתחנת רכבת ת"א מרכז (סבידור).
 • כתובת: ז'בוטינסקי 1, רמת-גן
 • טלפון: 03-5291888 פקס: 03-5290526
 • כתובת לדואר: ת.ד 3625 רמת גן 5213605
 • דוא"ל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 • שעות הפעילות המזכירות:
 • ימים א'-ה' 18:00 - 09:00
 • יום ו' 12:00 - 09:00
 •  
  • This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
להשארת פרטים
-

חייגו 03-5291888 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

התקשר
להשארת פרטים