Menu
exm menu

 

ספרות מקצועית

9 ספרים לקנייה

זכות הבחירה

עינת שמשוני | 19.02.19
זכות הבחירה
חתמתם על חוזה עם לקוח לעיצוב לוגו והתחייבתם להגיש לו שלוש הצעות עיצוב לבחירה. האם גישה נכונה והאם בעצם עלינו לפעול אחרת?
 
אחת משיטת העבודה הנפוצות בקרב מעצבים, היא שיטת שלושת ההצעות. המעצב עובד על שלוש הצעות עיצוב שונות ומציג אותן ללקוח. הלקוח יכול לבחור אחת מהן שאותה הוא רוצה להמשיך לפתח. אם הוא לא אוהב אף את מהאפשרויות שהוצגו לו, יש לו את האפשרות לשלם עבור הצעה נוספת.

לשיטה זו מספר יתרונות. מצד הלקוח, יש לו אפשרות בחירה, החביבה על כולם, המאפשרת לו לבחון מספר כיוונים שונים. מבחינתכם, אתם יודעים מראש כמה תדרשו לעבוד ומבטיחים שבמידה והעבודה תימשך יותר מהמצופה, תתוגמלו על כך בהתאם.

השיטה הזו כל כך מקובלת ונפוצה שמעצבים רבים בוחרים בה מבלי לבדוק את החלופות. במאמר זה אני מבקשת להציע לכם לפתוח את הראש ולבחון שיטת עבודה אחרת. למה? כי כמו בכל שיטה, גם שיטה זו מחזיקה במספר חסרונות.

007

 

אפשרות א': עבודה מיותרת

עבדתם על הצעת עיצוב שנראית לכם מעולה ועונה בדיוק על דרישות הלקוח. תחושת הבטן שלכם אומרת שהוא יאהב אותה וייבחר בה, אבל בהתאם להתחייבות שלכם, עליכם להגיש שלוש הצעות. כך קורה שבפועל אתם עובדים על שתיים נוספות למרות שברור לכם שהראשונה הכי מוצלחת. ממש כמו שתחושת הבטן שלכם ניבאה, הלקוח בחר את ההצעה הראשונה. עבדתם לחינם.אפשרות ב': עבודה מבוזבזת

עבדתם על שתי הצעות טובות ועל עוד אחת חלשה יותר. הלקוח בחר בסוף בשלישית, זו שהכי פחות טובה. אלמלא הייתם מראים לו אותה, הוא היה בוחר באחת משתי ההצעות האחרות, אבל עכשיו אתם צריכים לזרוק שני עיצובים טובים לפח ולעבוד עם עיצוב שאתם לא אוהבים.

אפשרות ג': סלט
הלקוח אוהב את שלושתן. שלושתן מקסימות ונהדרות בעיניו ועכשיו הוא לא יודע מה לבחור ומשגע אתכם שתנסו לעשות שילוב של כולן יחד. במילים אחרות – במקום למקד אותו, בלבלתם אותו וגרמתם לו להתפזר.
 

אפשרות ד': לקוח מבואס
הלקוח לא אהב אף אחת מההצעות שהגשתם לו. האפשרויות שעומדות לרשותו הן לשלם תוספות עבור הצעה נוספת ובכך לחרוג מהתקציב שלו לפרוייקט זה, וזאת מבלי לדעת אם תהיה זו ההצעה האחרונה, או לבחור בהצעה שהוא לא לגמרי שלם איתה רק כדי לא לשלם יותר. כך או כך, יצא לנו מהסטודיו לקוח עם תחושה חמוצה.

009
  

אז איך אפשר לעבוד אחרת?


אני מציעה לכם למקד את האנרגיה שלכם בעיצוב אחד. אתם יכולים לבחון ולבדוק עשרים כיוונים, אבל בסופו של דבר לבחור את זה שהכי נכון וטוב לדעתכם ואותו בלבד לשלוח ללקוח.

אהב? מצוין. סיימתם את העבודה מהר משחשבתם ולא בזבזתם זמן על סקיצות מיותרות.

לא אהב בכלל? אין בעיה. שימו את העיצוב בצד והתחילו מחדש (כמובן, רק אחרי שביררתם עם הלקוח מה הוא לא אהב בהצעה שלכם).

לא ממש סגור על זה? אחלה. זה הזמן לקבל ממנו משוב ולדייק את העבודה. אולי לשנות פונט, אולי צבעוניות אחרת. תמשיכו לפתח את ההצעה עד שתגיעו לתוצאה הרצויה.

יתרונות שיטה זו די ברורים. אתם עובדים לפי דרישה ושומרים על מיקוד יותר ברור בלי לבלבל את הלקוח. הלקוח, מצידו, יודע שהוא יקבל כמה סקיצות שיידרשו ולא יעמוד במצב שהוא צריך פתאום לשלם יותר ממה שתכנן.

008


כמובן שגם לשיטה זו מספר חסרונות. ברגע שאנחנו נותנים ללקוח חשבון פתוח ולא מגבילים מראש את מספר הסקיצות, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו עובדים הרבה יותר ממה שתכננו מראש מבלי לקבל על מאמצינו תוספת תשלום.

למרות זאת, אני טוענת שהיתרונות גוברים על החסרונות. כאשר עובדים נכון ומתשאלים את הלקוח ביסודיות לפני תחילת העבודה, הסיכוי לסיים אותה בהצעה הראשונה, או השנייה, גדול בהרבה מהסיכוי להגיע להצעה חמישית ושישית. גם אם תמצאו את עצמכם עובדים על עוד ועוד סקיצות שלא תמחרתם, זה יתקזז עם הפעמים בהן סגרתם עסקה אחרי הצעה אחת.עינת א. שמשוני | סטודיו געש

s-gaash.com/blog
 

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:

 • נכתב ע"י
  אינונב – פיתוח בשלושה חלקים
  אינונב – פיתוח בשלושה חלקים
  שנה שלישית: מפבלישר לעבודה עצמאית
  שנה שלישית: מפבלישר לעבודה עצמאית בפרקים הקודמים של הישרדות  בחלק הקודם כתבתי כיצד השנה השנייה החלה באויר פסגות והתדרדרה אל…...
  16.05.2019 | כתב: רוני גריפית
 • נכתב ע"י
  מה חדש בלייטרום גירסה 8.3
  אמש‭ ‬שחררה‭ ‬אדובי‭ ‬עדכון‭ ‬ללייטרום‭ ‬בגירסת‭ ‬הענן‭ ‬ובגירסה‭ ‬הקלאסית‭.‬ כמו‭ ‬תמיד‭ ‬הגירסה החדשה‭ (‬8‭.‬3)‭ ‬כוללת‭ ‬שיפורי‭ ‬ביצועים‭,‬ תיקוני...
  15.05.2019 | כתב: יגאל לוי
 • נכתב ע"י
  לשים את הרגש בצד
  לשים את הרגש בצד
  על ניהול לקוחות מהראש
  אנחנו נוטים לתפוס את עצמנו לרוב כאנשים מחושבים ורציונליים, במיוחד בפן העסקי. אבל הרבה פעמים, מה שמנהל את העסק שלנו…...
  08.05.2019 | כתב: עינת שמשוני
-

שלח לחבר

מלאו את הפרטים הבאים:

May2019OpenDay MentorBanner 1230 300

גללתם פיקסלים! רוצים שוב?

המכללה ממוקמת במתחם הבורסה ברמת גן סמוך ליציאה מתחנת רכבת ת"א מרכז (סבידור).
 • כתובת: ז'בוטינסקי 1, רמת-גן
 • טלפון: 03-5291888 פקס: 03-5290526
 • כתובת לדואר: ת.ד 3625 רמת גן 5213605
 • דוא"ל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 • שעות הפעילות המזכירות:
 • ימים א'-ה' 18:00 - 09:00
 • יום ו' 12:00 - 09:00
 •  
  • This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
בואו נדבר
-

יש לנו עוד כל כך הרבה לספר, ואנחנו לא פחות מרשימים בטלפון ואחד על אחד. מוזמנים להתקשר: 03-5291888 או להשאיר פרטים בטופס

התקשר
בואו נדבר