Logo
הדפס עמוד זה

אילו ציפורים

סיגלית אריאלי | 04.10.18
אילו ציפורים
חדות התמונה שנצלם נקבעת, בעיקר, על ידי פרמטר אחד- מהירות התריס. כמובן ישנם תנאים נוספים, אבל כשאנחנו מצלמים גוף בתנועה, מהירות התריס תקבעהאם הוא ייצא משטושטש או חד. כשמצלמים בעלי חיים אפשר להתנסות עם מהירויות תריס שונות בכדי להשיג תוצאות אחרות, מעניינות לא פחות ציפורים הן לבטח מבעלי החיים היפים והמסקרנים ביותר בטבע - שלל צבעים, גדלים, מקורים והתנהגויות שמהוות אתגר עבור כל חובב טבע, וגם עבור אלו שמנסים לצלם אותן. 

מקום בטבע

אין כמעט מקום בטבע בו לא תפגוש ציפורים (או עופות). ציפורים, כמו בעלי חיים אחרים, הם שרידים קדומים ביותר שהתפתחו לצורתם הנוכחית כבר לפני מיליוני שנים, מה שסיגל להן יכולת הישרדות מעולה.
לכן, בכל מקום אליו נלך, אם יש בו מים, צמחיה ובעלי חיים אחרים, נפגוש בו ציפורים.
לכל ציפור תחום התמחות - חלקן מומחיות בלכידת מזון מהמים, חלקן מפרחים, אחרות דורסות בעלי חיים ואחרות ניזונות מפגרים.
בהתאם למקום אליו אתם מטיילים, תפגשו את מגוון הציפורים שאזור זה הוא בית הגידול שלהן.

IMG 2825
 מבט אל המים, יש שם מישהו?

נדידה


ישראל מהווה ערוץ נדידה מרשים ביותר. בארץ חיים מאות מיני ציפורים החיות כאן במהלך כל השנה ועוד כמה מאות מינים העוברים כאן במהלך נדידת הסתיו והאביב.
כך אפשר לראות את נדידת דיות, עגורים, שרקרקים ועוד.
אם אתם רוצים לדעת מי נודד מתי ואיפה, מרכז הצפרות הישראלי הוא הכתובת שלכם.
אתגר צילומי

רוב הציפורים נעות במהירות - בזמן תעופה ובזמן אכילה. לא פעם תצלמו אותן במהירות תריס גבוהה רק כדי לגלות שלמרות זאת, הכנפיים או הראש יצאו מטושטשים. הסוד הוא למקד את העדשה בראש. לדוגמה, יונים (כל המשפחה, כולל צוצלות ותורים) מניעות קודם את הראש ואז שאר הגוף מצטרף. משמע, אם תסתכלו על התנועה של יונים, תראו שהן מושיטות את הראש קדימה ואז מתקדמות עם כל הגוף. לכן, אם תמקדו את העדשה בראש הוא ייצא חד, אם מהירות התריס גבוהה מספיק, תוכלו "להקפיא" את התנועה. לעומת זאת צופית (המוכרת כיונק דבש אך שמן הרשמי שונה ל"צופית") זה הפוך - הראש סטטי ושאר הגוף נע בתנועות כנפיים מהירות ביותר. שוב, אם תמקדו את העדשה בראש ולא בכנפיים, תשיגו תמונה בה הראש חד והכנפיים מטושטשות. אצל דוכיפת תנועות הראש הן מהירות ביותר, הגוף כמעט נייח. הראש מנקר באדמה בחיפוש אחר תולעים ומקשה על המיקוד. התמקדו בו, הגדירו מהירות תריס גבוהה, ותגדילו את סיכוייכם להשגת תמונה חדה של כל הגוף.

IMG 1714

הפרפור היא אחת הציפורים הקשות ביותר לצילום. הן מהירות מאד, משנות תדיר את זווית התנועה, צוללות למים במהירות אדירה. כדי לצלם פרפור צריך עדשת טלה טובה וגוף מהיר. בתמונה הזו, הפרפור מתביית על הדג.מה לצלם

כבר כתבתי על "תמונות מגדיר" - צילום של כל גוף הציפור בחדות מלאה. אישית, אותי תמונות כאלו פחות מעניינות. אני מעדיפה לראות תנועה, אני מעדיפה להציג את הציפור עושה את מעשיה ולא "מדגמנת".
לכן, אני משתדלת ללמוד אותן - אם זו אנפה, מה תהיה ההתנהגות שלה כשהיא מזהה אוכל. אם אלו ברכיות, האופן בו הן מנקות את עצמן. אם זה שלדג, האופן בו הוא אורב לטרף.
גם בתמונות כאלו, חשוב להקפיד על קומפוזיציה - לאן המקור פונה? כמה שמים וכמה מים? וכדומה.
אור - להשתדל שהציפור תעמוד באור ולא באזור מוצל.


IMG 8820


מתי כדאי לצלם

השעות בהן הציפורים פעילות הן בוקר ואחר הצהריים. בשעות הצהריים, רוב הציפורים מחפשות מקום מוצל לנח בו. לכן, כדאי לבוא ממש עם זריחת השמש, או כשעתיים לפני השקיעה. האור המיוחד ב"שעת הזהב" מאפשר צילום נושאים מעניינים ויפהפיים.


IMG 8773
ברכיה באור ראשון. התמונה צולמה (בכוונה) במהירות תריס נמוכה (יחסית) ובפיצוי חשיפה שלילי (Under) על מנת ליצור את הניגודיות הגדולה. כך, הברכיה נראית יותר כמו צללית שעוברת בתוך קרן אור.

 

צעד אחד אחורה

לרובנו יש נטיה לנצל את מלוא הזום של המצלמה כדי לצלם איזה פרט קטן בציפור. לא פעם, צעד אחד אחורה והצגת הציפור במלואה, כולל המקום בו היא נמצאת, ישיג תוצאה טובה יותר.

IMG 8919
דוכיפת מזוית חזיתית. הרקע המוצל מבליט את צבעי הציפור


IMG 0509
קורמורן: עוף מרתק בהתנהגותו. הוא יחסית איטי בתעופה, כך שאין בעיה לצלם אותו. רבים מאלו שנודדים ונחים בפארק הירקון רגילים לקרבת אנשים ואפשר לצלם אותם מקרוב כשהם נחים על הבטון. כמו עופות מים רבים, גם הקורמורן זקוק ל"ריצה על המים" לפני שיוכל להמריא. התמונה צולמה במהירות תריס נמוכה.IMG 0500
צווארו הארוך של הקורמורן בולט מעל פני המיים. האדווה של הגוף חוברת לאדוות הגלים. האור שרק עכשיו עלה מוסיף מעט מאד צבע לתמונההתמונות במאמר צולמו בפארק הירקון בתקופות שונות. 

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:

 • נכתב ע"י
  אינונב – פיתוח בשלושה חלקים
  אינונב – פיתוח בשלושה חלקים
  שנה שלישית: מפבלישר לעבודה עצמאית
  שנה שלישית: מפבלישר לעבודה עצמאית בפרקים הקודמים של הישרדות  בחלק הקודם כתבתי כיצד השנה השנייה החלה באויר פסגות והתדרדרה אל…...
  16.05.2019 | כתב: רוני גריפית
 • נכתב ע"י
  מה חדש בלייטרום גירסה 8.3
  אמש‭ ‬שחררה‭ ‬אדובי‭ ‬עדכון‭ ‬ללייטרום‭ ‬בגירסת‭ ‬הענן‭ ‬ובגירסה‭ ‬הקלאסית‭.‬ כמו‭ ‬תמיד‭ ‬הגירסה החדשה‭ (‬8‭.‬3)‭ ‬כוללת‭ ‬שיפורי‭ ‬ביצועים‭,‬ תיקוני...
  15.05.2019 | כתב: יגאל לוי
 • נכתב ע"י
  לשים את הרגש בצד
  לשים את הרגש בצד
  על ניהול לקוחות מהראש
  אנחנו נוטים לתפוס את עצמנו לרוב כאנשים מחושבים ורציונליים, במיוחד בפן העסקי. אבל הרבה פעמים, מה שמנהל את העסק שלנו…...
  08.05.2019 | כתב: עינת שמשוני
-

שלח לחבר

מלאו את הפרטים הבאים: